Radni PZK za „Zielonym transportem”

Klub radnych Porozumienia Ziemi Krasnostawskiej chce, by władze miasta dołączyły do projektu „Zielony transport publiczny”, dzięki któremu można otrzymać spore dofinansowanie na zakup autobusów na wodór. – Rozwiązałoby to problem braku komunikacji w naszym mieście i jego okolicach – przekonuje Grzegorz Brodzik, inicjator wniosku.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Krasnystaw radny Grzegorz Brodzik, w imieniu klubu Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej, złożył wniosek w sprawie podjęcia przez miasto działań, mających na celu przygotowanie projektu utworzenia w Krasnymstawie transportu publicznego. – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” ogłosił konkurs na nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji i w formie pożyczki należy składać, w trybie konkursowym, w okresie do 20 grudnia – mówił na sesji Brodzik.

– W ramach programu po uzyskaniu dotacji proponujemy zakup autobusu lub dwóch, zero emisyjnych, na potrzeby transportu miejskiego, jaki chcielibyśmy uruchomić na terenie miasta. Również w ramach tego samego programu można budować ogólnodostępną elektryczną stację ładowania lub tankowania wodoru pozwalającą na obsługę i prawidłowe użytkowanie nabytych autobusów wraz z kosztem szkolenia kierowców, mechaników z zakresu obsługi bezemisyjnych pojazdów – dodał radny PZK.

Koszt zakupu jednego takiego autobusu to wydatek rzędu 1,5 – 2,2 mln zł, a dofinansowanie jakie można otrzymać na ten cel wynosi aż 90 procent.

– Mieszkańcy wielokrotnie składali prośby o uruchomienie takiego transportu, a obecnie, w związku z ogłoszeniem programu „Zielony transport publiczny”, pojawiła się taka możliwość i uważamy, że jako miasto powinniśmy z tej szansy skorzystać – przekonuje Brodzik. Radny podkreślił, o czym pisaliśmy na łamach Nowego Tygodnia, że wielu mieszkańców, szczególnie sołectw, ma utrudniony dojazd do instytucji publicznych zlokalizowanych w centrum miasta m.in. do urzędu miasta i powiatu, ZUS, KRUS, przychodni, także do KSK czy MOSiR. Transport publiczny byłby też przydatny dla wszystkich mieszkańców w dojeździe do marketów, galerii handlowej, szkół czy pracy.

– Tym projektem chcielibyśmy jako radni wyeliminować zjawisko wykluczenia transportowego, jakie niewątpliwie występuje na terenie naszego miasta, co jest także jednym z kryteriów konkursowych, za co składający może otrzymać dodatkowe punkty – zauważa Brodzik.

Kolejny element, dzięki któremu Krasnystaw może otrzymać dodatkowe punkty to fakt, że miasto to znajduje się na liście 139 miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

– Mamy nadzieję, że uruchomienie transportu lokalnego przyczyni się do poprawy kilku czynników społecznych, a także stworzy możliwości komunikacji do różnych części miasta. Będzie również ułatwieniem dla ludzi starszych, emerytów, niepełnosprawnych – mówi radny. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here