Chełmscy radni przyjęli na sesji protokół komisji rewizyjnej z kontroli Chełmskiego Klubu Sportowego. Kondycja finansowa tej miejskiej spółki jest niepokojąca. Strata wynosi kilka milionów złotych. Utrata sponsoringu ze strony spółek Skarbu Państwa oraz współpraca z poszczególnymi firmami wzbudzają szereg wątpliwości wśród opozycji, która apeluje o kolejną dyskusję na temat dalszego funkcjonowania ChKS.
Jednym z punktów ostatniej Komisji Rewizyjnej oraz sesji Rady Miasta Chełm (26 lutego) było przyjęcie protokołu z kontroli działalności Chełmskiego Klubu Sportowego. Ta miejska spółka powstała w 2022 r. i prowadzi sekcję siatkarską z klubem „Arka” oraz sekcję piłkarską z klubem „Chełmianka”. Głównym źródłem finansowania ChKS jest budżet miasta Chełm, a jej zarząd jest obecnie dwuosobowy – prezesem jest Artur Juszczak, a wiceprezesem Dominik Małys. Kontrolę działalności ChKS przeprowadziła Komisja Rewizyjna Rady Miasta Chełm w składzie: Piotr Krawczuk vel Walczuk, Piotr Jabłoński, Tomasz Kociubiński i Tomasz Otkała. Komisja rewizyjna „nie stwierdziła istotnych nieprawidłowości w zakresie działalności Chełmskiego Klubu Sportowego”, ale „jednocześnie wyraża głębokie zaniepokojenie bardzo wysokimi stratami finansowymi spółki” zarówno w roku 2023 (- 3 432 354,40 zł), jak i za trzeci kwartał 2024 r. (- 3 649 266,73 zł).
W protokole pokontrolnym czytamy, że zwiększająca się strata spowodowana jest rosnącymi kosztami wynagrodzeń, kontraktów oraz kosztów rzeczowych związanych z udziałem w rozgrywkach ligowych obu drużyn. Z ustaleń wynika, że po odejściu kluczowych sponsorów, w tym w szczególności spółek Skarbu Państwa, tj. LW Bogdanka, PGE, PKP LHS, Azoty Puławy, PKO Bank Polski, spółka straciła wpływy w wysokości 2 118 000 zł, co pogorszyło jej sytuację finansową i przeniosło ciężar utrzymania spółki na miasto. Administrację spółki tworzy 11 osób (2 członków zarządu, 3 członków rady nadzorczej, 6 osób obsługi administracyjnej, tj. grafik, obsługa mediów, dyrektor ds. marketingu, asystentka zarządu, specjalista ds. zamówień publicznych, obsługa księgowa). Według wiceprezesa ChKS D. Małysa, zatrudnienie utrzymywane jest na minimalnym poziomie wymaganym dla funkcjonowania spółki. Podczas kontroli wiceprezes ChKS tłumaczył, że zarząd prowadzi intensywne działania w celu pozyskania nowych sponsorów. Komisja rewizyjna zaleciła ChKS zintensyfikowanie działań zmierzających do znalezienia sponsora tytularnego oraz zwiększenia kosztów dochodów ze sponsoringu. Według radnych komisji rewizyjnej bez tego utrzymanie spółki będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu miasta. Komisja rewizyjna zaleciła też, aby przed tworzeniem dodatkowych sekcji sportowych z innych dyscyplin wzmocnić sytuację finansową spółki i zmniejszyć jej uzależnienie od finansów miasta. Radni komisji rewizyjnej przyjęli protokół z kontroli działalności ChKS wraz ze złożonym dzień wcześniej przez wiceprezesa spółki wyjaśnieniem do tego dokumentu. Chodziło o błędnie przekazaną przez ChKS wysokość ubiegłorocznej dopłaty ratusza do podwyższenia kapitału spółki, którą ujętą w protokole pokontrolnym. Nie było to 3 979 980 zł, a o milion złotych więcej. Przedstawiciele spółki tłumaczyli, że do pomyłki doszło, bo to system księgowy wygenerował nieprawidłową kwotę.
Rozliczanie na sesji
Dyskusja o sytuacji finansowej ChKS rozgorzała na sesji. W pierwszej kolejności radny Mariusz Kowalczuk (Klub Radnych „Chełmianie”) dopytywał o strukturę dochodów spółki w poprzednim i obecnym sezonie. Obecny na sali obrad wiceprezes Małys odpowiedział, że choć spółka utraciła wsparcie od spółek skarbu państwa, to wzrosło wsparcie ze strony lokalnych firm. Zapewnił, że są czynione starania, aby spółki skarbu państwa powróciły do sponsoringu i niech każdy sobie dopowie, dlaczego się z tego wycofały. Temat drążył radny Marek Sikora (Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej), który apelował, aby jednak podać na forum przyczyny wycofania się spółek skarbu państwa ze sponsoringu.
– Te umowy sponsoringowe wygasły i nie zostały przedłużone, w większości nie poinformowano nas, dlaczego tak się stało, a to nie miejsce, aby mówić o nieoficjalnych, niepotwierdzonych na piśmie informacjach – oznajmił wiceprezes ChKS.
Temat wywołał wymianę zdań pomiędzy radnymi, a Dorota Rybaczuk (Klub Radnych PiS), przewodnicząca Rady Miasta Chełm, przypomniała, że wcześniej w kraju rządziło PiS, z którym kojarzony jest prezydent Chełma i wówczas na wschodzie Polski sport był wspierany.
– Ale co się dzieje teraz, to widać. Spółka straciła wsparcie ze strony spółek skarbu państwa – oznajmiła przewodnicząca Rybaczuk. – Jest inny rząd. Ale nam zależy, aby sport u nas się rozwijał. Niepotrzebnie pan radny wywołał ten polityczny temat.
Zaskoczony radny Sikora odparł, że myślał, iż „żaden rząd nie ma swoich pieniędzy, żeby je dawać” i on zastanawiałby się, aby mówić o tym w ten sposób. Wiceprezes ChKS studził emocje, przypominając, że sport ma łączyć, a nie dzielić, więc zaprasza wszystkich radnych do współpracy oraz wsparcia w dziedzinie sportu.
Z kolei radna Katarzyna Janicka (niezrzeszona) miała szereg pytań m.in. odnośnie do wynagrodzeń trenerów, ale także współpracy z firmą z Pokrówki w kwestii dowozu zawodników i sztabowców na treningi. Pytała, czy spółka sponsoruje przejazd każdego zawodnika na treningi.
– Nie ma czegoś takiego, jak zabieranie sztabu szkoleniowego na treningi, a zawodnicy dojeżdżają na treningi we własnym zakresie i wydaje mi się, że chodzi to o dowóz na mecze, ale odniesiemy się do tego szczegółowo na piśmie – zapewnił wiceprezes ChKS.
Radna Janicka dopytywała też o współpracę z firmą ochroniarską, zwracając uwagę, że ona również pochodzi spoza Chełma.
– Czy nie było firmy na terenie miasta, aby zostawić pieniądze w naszym mieście? – pytała radna Janicka.
Wiceprezes Małys stwierdził, że i ta firma została wyłoniona w drodze przetargu, ale także w tej sprawie odpowiedzi będą udzielone na piśmie. W tej samej formie przedstawiciele spółki mają też odpowiedzieć radnej Małgorzacie Sokół (Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej), która dopytywała m.in. o współpracę spółki z jedną z firm mającą siedzibę w Rosji.
– Zarząd spółki powinien zrobić wszystko, by pozyskać sponsora tytularnego – stwierdziła radna Sokół. – Jeśli długi spółki będą rosły, to będzie zagrożone jej funkcjonowanie w przyszłości, bo zabezpieczenie z lokalnego biznesu będzie zbyt małe.
Radny Sikora stwierdził na koniec, że działalność ChKS interesuje wielu chełmian i jest potrzeba, aby szerzej o tym porozmawiać.
– Protokół został przygotowany przez komisję rewizyjną rzetelnie, ale, aby przeanalizować te materiały potrzeba czasu – mówił radny Sikora. – Chciałbym zasygnalizować, aby na kolejnych posiedzeniach podyskutować jeszcze o Chełmskim Klubie Sportowym.
Wiceprezes Małys zapewnił, że to dobry pomysł, bo w spółce są otwarci na dyskusję.
– Odpowiemy na pytania w wyznaczonym miejscu i czasie – zapewnił D. Małys. – Teraz staramy się stawiać na lokalnych przedsiębiorców, którzy szeroko włączyli się we wspieranie spółki, ale jednak mają swoje ograniczenia. Prowadzimy rozmowy z firmami o sponsoringu, ale nie chcemy ich wymieniać, aby nie zapeszać. Jeśli spółki skarbu państwa powrócą do sponsoringu to poinformujemy o tym Państwa.
Radni na sesji bez głosu sprzeciwu przyjęli protokół z kontroli ChKS. (mo)