Radni za sprzedażą starego ratusza

Budynek magistratu wraz z ponad 30-arową działką jest wyceniony na ok. 4,6 mln zł

Urząd Miasta Świdnik pozbędzie się swojej dotychczasowej siedziby. Na ostatniej sesji radni zgodzili się, aby budynek i działka, na której stoi, zostały wystawione na sprzedaż. Rzeczoznawca wycenił je na około 4,6 mln zł.
Niebawem urzędnicy ze świdnickiego magistratu przeniosą się do nowego ratusza. Jednak zanim to się stanie, miasto chciałoby wystawić na sprzedaż swoją dotychczasową siedzibę przy ul. Wyszyńskiego 15. Temat został wywołany na marcowej sesji. Urzędnicy przygotowali już nawet uchwałę w tej sprawie i liczyli, że radni pozytywnie ją zaopiniują, jednak ci nie zgodzili się na jej wprowadzenie do porządku obrad, tłumacząc, że potrzebują więcej czasu na przemyślenie tego tematu.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami temat powrócił na kwietniowej sesji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu.
– Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zbycie ratusza – mówi Janusz Królik, przewodniczący rady miasta. – Zdajemy sobie sprawę, że znalezienie nabywcy może być czasochłonne, ale to dobry kierunek, tym bardziej, że środki ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na finansowanie miejskich inwestycji.
W związku z decyzją rady miasto będzie mogło rozpocząć procedurę przetargową. Budynek Urzędu Miasta, budynek Urzędu Stanu Cywilnego i działka (o pow. 0,3417 ha) w centrum Świdnika zostały wycenione przez rzeczoznawcę na ok. 4,6 mln zł.
Działka przy Wyszyńskiego 15 to jedna z atrakcyjniejszych nieruchomości w mieście. Raczej przesądzone jest, że nowy właściciel rozbierze stary budynek urzędu i postawi w tym miejscu coś nowego. Świdniczanie mają nadzieję, że nowym właścicielem działki nie zostanie deweloper, który postawi tu wieżowiec czy apartamentowce.
– Z tego co się orientuje, raczej nie – uspokaja Karol Łukasik z UM Świdnik. – Z planu zagospodarowania terenu wynika, że działka jest przeznaczona pod usługi finansowe, handel, gastronomię i administrację. (w)