Radni upamiętnili Jana Pawła II

Symboliczną uchwałą lubelscy radni uczcili na czwartkowej sesji 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Obchodziliśmy ją w poniedziałek, 18 maja.


– Rada Miasta Lublin z należytym szacunkiem oddaje hołd osobie i dziełu św. Jana Pawła II. W 100-lecie urodzin Karola Wojtyły wspominamy blisko ćwierć wieku ścisłego związku Wielkiego Papieża z naszym miastem – czytamy w projekcie uchwały, który nad którym głosowali radni. Poparli go zarówno przedstawiciele klubu Krzysztofa Żuka, jak też opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Rajcy przypominają, że „Karol Wojtyła jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odcisnął trwały ślad w sercach i umysłach naszych mieszkańców”. – W 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II – honorowego obywatela Lublina, samorząd naszego miasta świadomie pragnie na nowo wsłuchać się w nauczanie Wielkiego Papieża – czytamy w projekcie.

100. rocznicę urodzin Jana Pawła II obchodziliśmy w poniedziałek, 18 maja. Pontyfikat papieża-Polaka zaczął się 16 października 1978 roku i trwał prawie 27 lat, aż do 2 kwietnia 2005 roku, czyli do jego śmierci. Jan Paweł II odwiedził 130 krajów na wszystkich kontynentach. W 1987 roku gościł w Lublinie – odwiedził Majdanek, KUL, archikatedrę oraz odprawił mszę świętą na Czubach.

Jednym z najbardziej dramatycznych dni w jego życiu był 13 maja 1981 roku, gdy podczas audiencji na placu świętego Piotra w Rzymie został postrzelony przez tureckiego zamachowca. Cudem przeżył. Później zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a kanonizowany (ogłoszony świętym) 27 kwietnia 2014 roku.

Jan Paweł II był blisko związany z Lublinem. W latach 1954-1978 był wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na tej uczelni pełnił m.in. funkcję kierownika Katedry Etyki. W 1997 roku Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

Grzegorz Rekiel