Radni z partnerską wizytą

Radni Marcin Dmowski (z lewej) i Jerzy Irsak podczas wizyty w Śremie

Miejscy radni Marcin Dmowski i Jerzy Irsak gościli w Śremie – partnerskim mieście Świdnika, które w ubiegłym tygodniu obchodziło swoje doroczne święto.


Śrem to miasto pod wieloma względami podobne do Świdnika: zlokalizowane jest nieopodal miasta wojewódzkiego (Poznania), ma zbliżoną liczbę mieszkańców i realizuje podobne inwestycje, co Świdnik – przeprowadziło m.in. rewitalizację obiektów sportowych dawnej odlewni, inwestuje w kulturę, odnawiało urząd miasta.

– W trakcie tej wizyty uczestniczyliśmy w spotkaniach z reprezentantami innych partnerskich gmin Śremu z Niemiec i z Węgier. To bardzo cenne doświadczenie dla nas jako radnych miasta. Możemy porównać nasze działania z tym jak działają w innych gminach w Polsce, a nawet za granicą. Jak się okazuje, borykamy się często z podobnymi problemami, a dzięki takim spotkaniom łatwiej je rozwiązywać – opisuje wizytę radny Marcin Dmowski.

Śrem to miasto o 400-letniej historii, dlatego – jak dodaje radny – można mu pozazdrościć starówki i niepowtarzalnego klimatu wynikającego z położenia nad Wartą.

– Nam za to zazdroszczono lotniska, wspaniałego domu kultury czy pięknego stadionu. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci i w imieniu burmistrza Jaksona zaprosiliśmy burmistrza Śremu na tegoroczne Dni Świdnika – kończy radny. (w)