Radni zatwierdzili nowego patrona

Już nie imię Leona Kruczkowskiego, a Lubelskiego Lipca 80 nosić będzie Szkoła Podstawowa nr 40 z ulicy Róży Wiatrów w dzielnicy Dziesiąta. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali na czwartkowej sesji radni Rady Miasta Lublin. Za głosowało 30 radnych. Sprzeciwu nie było.


Szkoła musiała podjąć taką decyzję, bo nazwisko jej patrona – Leona Kruczkowskiego – znalazło się na liście Instytutu Pamięci Narodowej. Debata nad nowym patronem trwała od jesieni ubiegłego roku. W końcu wspólnie z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim wybrano wydarzenia Lubelskiego Lipca 80. Na ostatniej sesji ten wybór potwierdzili uchwałą miejscy radni. Byli jednomyślni.

– Chciałem bardzo podziękować pani dyrektor i gronu pedagogicznemu za odwołanie się to tej historii naszego miasta, która jest dla nas fundamentem do budowania przyszłości. To uwzględnienie pięknej i dramatycznej historii Lubelskiego Lipca. Wiem, ile ta decyzja kosztowała państwa wysiłku – podkreślał prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

– To imię będzie ważne nie tylko dla naszej szkoły, ale i całej dzielnicy. Lubelski Lipiec 80 niesie ze sobą wartość solidarności, która dotyczy nie tylko solidarności międzyludzkiej, ale i odpowiedzialności za ludzi. Ci ludzie w tamtych czasach podjęli bardzo ważne decyzje. Dla niektórych była to walka o przetrwanie. Mam nadzieję, że będziemy godni nosić imię takiego patrona – mówiła podczas sesji Ewa Sadowska, dyrektor SP nr 40. (EM.K.)