Radny chce stawiać słupki

O tym czy ekologiczne słupki staną w Świdniku zdecydują mieszkańcy w zbliżającym się głosowaniu Budżetu Obywatelskiego

Radny Robert Syryjczyk proponuje, aby w kilku punktach Świdnika ustawić EkoSłupki, czyli urządzenia informujące o jakości powietrza. Swój pomysł zgłosił do Budżetu Obywatelskiego i liczy, że spotka się on z pozytywnym odbiorem mieszkańców.

– Na EkoSłupki „natknąłem się” przypadkowo, szukając materiałów na temat ekologicznych rozwiązań. Jak się okazuje są wykorzystywane w wielu polskich miastach, m.in. w Zakopanem, Łodzi czy Warszawie, przede wszystkim przy szkołach, przedszkolach, boiskach, parkach, czyli tam, gdzie przebywa najwięcej ludzi. Co ważne, jest to rozwiązanie, z którego samorządy i mieszkańcy są zadowoleni. Wiele gmin, które instalowało je na próbę, potem montowało kolejne. W naszym województwie, niestety, nie są one powszechne. Z tego co wiem, korzysta z nich tylko Niedrzwica Duża – mówi radny Robert Syryjczyk (klub KO).

EkoSłupek to niewielkich rozmiarów urządzenie, które na bieżąco dokonuje pomiarów zanieczyszczeń powietrza i za pomocą koloru światła oraz aplikacji informuje mieszkańców, jakim powietrzem oddychają. Dla przykładu: kiedy umieszczona na słupku lampka LED świeci się na zielono oznacza to, że jakość powietrza tego dnia jest bardzo doba, a kiedy na czerwono, że normy zanieczyszczeń są znacznie przekroczone i lepiej unikać spacerów czy aktywności na świeżym powietrzu.

Radny Syryjczyk przygotował projekt do Budżetu Obywatelskiego, w którym proponuje montaż 10 takich słupków na terenie Świdnika. Pomysł pozytywnie przeszedł weryfikację i z nr 6 zakwalifikował się do głosowania. Zdaniem radnego EkoSłupki powinny stanąć przy obu budynkach SP nr 3, a także SP nr 4 i SP nr 7, miejskim żłobku przy ul. Kopera oraz przedszkolach nr 2, 3, 4, 5 i 6.

– EkoSłupek pomoże nauczycielowi zdecydować, czy danego dnia warto wychodzić z dziećmi na spacer. Starsze osoby, które często nie mają smartfonów, przyprowadzając lub odbierając wnuki z przedszkola będą wiedziały, jaki jest stan powietrza. Świadomość społeczna na temat tego, jak duże znaczenie ma czyste powietrze jest coraz większa, ale wciąż musimy ją rozwijać, zwłaszcza w naszych dzieciach i ten projekt na pewno się do tego przyczyni – przekonuje radny.

Montaż w mieście Ekosłupków dodatkowo pozwoli na śledzenie stanu jakości powietrza we wszystkich punktach za pomocą aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej miasta.

– Obecnie na stronie e-swidnik.pl prezentowane są dane z tylko trzech stacji monitorujących stan powietrza. Dzięki umieszczeniu w różnych lokalizacjach miasta EkoSłupków monitorowanie jakości powietrza obejmie znacznie większy teren. Czujniki mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych (PM1, PM 2,5, PM 10) i innych zanieczyszczeń takich jak np. dwutlenek siarki, ozon czy formaldehydy, a dodatkowo możliwy jest też pomiar ciśnienia atmosferycznego, temperatury, wilgotności powietrza oraz gleby. Słupki mogą też udostępniać sygnał wi-fi – dodaje radny.

Radny wyliczył, że koszt zakupu 10 EkoSłupków wraz z montażem to 120 tys. zł, choć jak zaznacza, koszty te mogą finalnie okazać się niższe.

– Mało jest w Budżecie Obywatelskim projektów inwestycyjnych. Słupki na pewno nie będą przeszkadzać i będą służyć nam wszystkim. Mam nadzieję, że ten pomysł spodoba się mieszkańcom – kończy radny.

Przypomnijmy, że głosowanie nad Budżetem Obywatelskim ruszy 19 września i potrwa do 4 października. (w)