Radny czy znajomy?

Sejmik Województwa Lubelskiego zbierze się w tym tygodniu, by wybrać następcę zmarłego przed tygodniem wicemarszałka Artura Walaska. Zgodnie z umową koalicyjną PSL-PO funkcja ta przypada osobom wskazanym przez PSL.
Oczywiście nie przeszkadza to jednak ponownemu powstawaniu plotek o możliwej „przewrotce” i zastąpieniu w roli partnera ludowców Platformy Obywatelskiej przez PiS. Politycy tych trzech partii studzą emocje i przekonują, że (na razie?) żadnych zmian nie będzie. Jedna jednak nastąpić musi i na ul. Karłowicza (w lubelskich biurach PSL) trwają gorączkowe dyskusje, kto ma zastąpić zmarłego wicemarszałka. Jak zwykle też odżyła w związku z tym „odwieczna” różnica zdań między „starymi” a „młodymi” ludowcami (choć nazwy to mocno umowne i bynajmniej niekonieczne związane z faktycznym wiekiem spierających się polityków). Równie tradycyjnie kandydatami prezesa ZW partii, europosła Krzysztofa Hetmana, mieliby być związani z nim działacze spoza składu Sejmiku, tacy jak dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Marceli Niezgoda albo sekretarz województwa Anna Augustyniak. Niewykluczone miałoby być też powtórzenie wariantu sprzed wyborów samorządowych i sięgnięcie po głębsze zasoby kadrowe Stronnictwa, gdzieś do powiatów i gmin, (np. po Lucjana Orgasińskiego czy wicestarostę lubelskiego Roberta Wójcika), lub przeciwnie – po byłych posłów, jak dr Henryk Smolarz.
Alternatywą, wspieraną ponoć przez samego marszałka Sławomira Sosnowskiego, miałoby być dowartościowanie w końcu sejmikowego klubu radnych PSL. W takim przypadku największe szanse miałby mieć Adam Rychliczek, dawny senator i m.in. starosta chełmski, a ostatnio, do czasu objęcia rządu przez PiS, dyrektor oddziału Agencji Rynku Rolnego w Lublinie. Wśród kandydatów wymienia się również innego radnego wojewódzkiego Grzegorza Kapustę. Jak to u ludowców jednak bywa najgorętsze nawet spory wewnątrz, słabo wydostają się na zewnątrz, a kiedy przychodzi do głosowania, nawet przegrana frakcja podporządkowuje się woli większości Nadzwyczajna sesja sejmiku w tej sprawie odbędzie się już w najbliższy czwartek.
TAK