Radny dostał kosza – przynajmniej na razie

W lutym pisaliśmy o skierowanej do burmistrza Świdnika propozycji radnego Marcina Magiera, by na świdnickim cmentarzu komunalnym ustawić regał na znicze do ponownego wykorzystania. Właśnie dostał odpowiedź. Póki co miasto i zarządca cmentarza nie widzą takiej potrzeby.


– Obecnie bardzo wiele mówi się o gospodarce odpadami na terenie Świdnika, podejmowane są kolejne inicjatywy zachęcające mieszkańców do sortowania śmieci, nie można jednak zapominać, iż odpady są produkowane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w miejscach użyteczności publicznej w tym między innymi na terenie cmentarza komunalnego w Świdniku. By ograniczyć ich ilość, warto pomyśleć, by ustawić na cmentarzu regał lub półkę z wiatą przeznaczoną na „Znicze do ponownego wykorzystania”. Nie bez znaczenia jest również fakt, że z takich zniczy mogłyby skorzystać osoby, których nie stać na kupowanie nowych, bo szklane osłony są zdecydowanie droższe od samych wkładów – przekonywał w interpelacji radny Marcin Magier (klub radnych burmistrza Jaksona), wskazując, że takie rozwiązanie sprawdziło się już w innych miastach.

Na gorąco wiceburmistrz Marcin Dmowski zadeklarował, że pomysł zostanie przedyskutowany z zarządcą cmentarza, czyli Pegimekiem, i wtedy okaże się, czy jest możliwość i czy warto go wdrożyć. Ratusz pomysł przedyskutował i uznał, że na razie nie ma takiej potrzeby.

– Z informacji uzyskanej od zarządcy cmentarza, jak i od osób odwiedzających cmentarz komunalny, wynika, iż większość osób wymienia jedynie wkłady, a nie kupuje nowych zniczy. Natomiast szklane znicze, które są wyrzucane, w większości nie nadają się do ponownego wykorzystania – odpowiedział radnemu Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, ale zaznaczył, że zarządca szczegółowiej rozpatrzy potrzebę ponownego wykorzystania zniczy i zbierze informacje nt. szacunkowego kosztu wykonania regału i wówczas miasto jeszcze raz rozważy możliwość ustawienia takiego regału np. przed okresem świątecznym lub przed 1 listopada.

Radny raczej spodziewał się pozytywnej odpowiedzi. – Z tą inicjatywą zgłosili się do mnie sami mieszkańcy i to na ich wniosek złożyłem interpelację, więc jestem przekonany, że to dobry pomysł, choć też rozumiem, że zarządca cmentarza potrzebuje więcej czasu i informacji, by sprawdzić faktyczne zapotrzebowanie na takie rozwiązanie – komentuje Marcin Magier. – Wraz z inicjatorami pomysłu rozpoczniemy zbieranie podpisów pod wnioskiem o ustawienie regału na znicze na cmentarza, by przekonać do tego również zarząd nekropolii i władze miasta. JN

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here