Radny drąży przy parkingu

Parking przy przychodni wraz z wjazdem będzie w tym roku przebudowany

– Parking przy szpitalu powinien być ogólnodostępny i bezpłatny – uważają niektórzy mieszkańcy Świdnika. O to dlaczego tak nie jest, władze powiatu świdnickiego, pyta radny Jakub Osina.


Znalezienie wolnego miejsca postojowego w centrum Świdnika w godzinach pracy urzędów, a często i po południu graniczy z cudem. Nic więc dziwnego, że wielu świdniczan chciałoby, aby miejsca do parkowania było więcej. Mniej więcej przed rokiem radny rady powiatu Jakub Osina (Świdnik Wspólna Sprawa) postulował o udostępnienie świdniczanom parkingu przy szpitalu.

– Moim zdaniem powinien być on ogólnodostępny i bezpłatny – przekonywał w rozmowie z nami.

Niedługo później Starostwo Powiatowe w Świdniku podjęło decyzję, że pierwszy kwadrans postoju przy lecznicy będzie dla wszystkich darmowy. Tak też się stało. Radny Osina uważa, że to nie rozwiązuje sytuacji i w kolejnej interpelacji wnioskuje o nieograniczone, nieodpłatne udostępnienie parkingu, pyta na jakich zasadach jest on obecnie dzierżawiony i jaki zysk przynosi starostwu lub szpitalowi.

– „Odpłatność za parkowanie jest powszechnie stosowaną praktyką w podmiotach leczniczych. Daje możliwość realnej koordynacji, zapewnienia ładu i porządku, sprawnego dojazdu karetek i innych pojazdów, a przy tym nie rodzi kosztów własnych dla SP ZOZ (tj. wynagrodzenie pracownika do obsługi i utrzymania terenu). Nadmienić należy, iż zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, podmiot leczniczy, ma prawną możliwość stosowania tegoż rozwiania” – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez dyrekcję szpitala.

Z pisma dowiadujemy się również, że na placu znajduje się 35 miejsc na auta, a przychody szpitala z tytułu wynajmu parkingu w styczniu br. wyniosły 2 377 zł brutto. Parking jest wydzierżawiony na podstawie umowy, która obowiązuje do połowy tego roku. Dzierżawca – firma Beauty Bar „Pistacja” z Lublina – został wybrany w drodze zapytania ofertowego. W oparciu o umowę dzierżawca odpowiada za utrzymanie parkingu: sprzątanie, koszenie trawy, odśnieżanie, a w przypadku oblodzenia posypywanie piaskiem chodników i dróg dojazdowych do parkingu, dokonywanie niezbędnych napraw i egzekwowanie bezpiecznego ruchu drogowego.

W tym roku powiat zamierza zmodernizować parking przychodni przy al. Lotników Polskich, który sąsiaduje z tym szpitalnym. Swego czasu Osina krytykował ten pomysł wskazując, że w mieście są pilniejsze potrzeby, a wykładanie ok. 1,3 mln zł na przebudowę parkingu dla kilkunastu samochodów, kiedy po drugiej stronie ulicy jest zamknięty parking przy szpitalu, jest bez sensu. Inwestycja miała ruszyć jeszcze w 2021 roku, ale tak się nie stało. Fundusze na realizację tego zadania są wpisane do tegorocznego budżetu powiatu. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here