Radny Pszeniczka w nowej roli

Improving approach to diversity, equity, and inclusion

Arkadiusz Pszeniczka, radny Powiatu Świdnickiego i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku, został powołany na opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta Świdnik. Najpierw na tę funkcję wybrała go młodzież, a miejscy radni, na ostatniej sesji, zatwierdzili ten wybór uchwałą, choć opozycja pytała dlaczego przedstawiono tylko jednego kandydata i to radnego powiatu, a nie miasta.

Wiosną tego roku, po kilkuletniej przerwie, w świdnickich szkołach odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Wyłoniły one 20 osób, które przez najbliższą kadencje będą reprezentować młodych świdniczan na forum miasta.

Jeszcze przed wakacjami MRM spotkała się na sesji, w trakcie której ustalono składy zespołów problemowych i wybrano opiekuna. Został nim Arkadiusz Pszeniczka (PiS), radny Rady Powiatu Świdnickiego, nauczyciel wuefu i zastępca dyrektora w Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku.

Wybór młodzieży podczas ostatniej sesji przypieczętowała Rada Miasta Świdnik, podejmując uchwałę w sprawie powołania opiekuna MRM. Wcześniej projekt uchwały opiniowała Komisja Oświaty, Rodziny i Spraw Społecznych. Jak wyjaśniał jej przewodniczący, radny Stanisław Kubiniec (z klubu burmistrza), komisja przyjęła go bez uwag, akceptując decyzję młodzieży.

Radni opozycji mieli jednak co do tego wyboru pewne wątpliwości.

– Wszyscy oczywiście szanujemy decyzję młodzieżowej rady, ale w jej regulaminie jest napisane, że wyboru opiekuna dokonuje się wśród kandydatów wskazanych przez MRM; kandydatów, czyli minimum dwóch, a to jest tylko jeden. Praktycznie nie mamy wyboru – zauważył radny Waldemar Białowąs (klub KO).

– Wspólnie z młodzieżową radą szukaliśmy osoby, która spełnia kryteria – wyjaśniał wiceburmistrz Marcin Dmowski. – Pan Pszeniczka jest młodą osobą, radnym w powiecie, ale też wicedyrektorem; współpracuje z młodzieżą, działa w różnych stowarzyszeniach. Zależało nam na tym, aby to była osoba, którą młodzi ludzie akceptują, z którą my też będziemy mieli dobrą współpracę. Mamy pewne pomysły na tę kadencję młodzieżowej rady. Chcielibyśmy stworzyć coś takiego, jak strategia dla młodych – dokument, który będziemy mogli przez następne lata realizować. Jeśli ten kandydat został jednogłośnie zaakceptowany przez młodzież, niepotrzebnie byśmy robili przy tym politykę jako starsi, że jeden kandydat będzie od nas, drugi od was. Widzę, że panowie dążą do takiego sporu – zwrócił się do opozycji wiceburmistrz.

– To insynuacja – odpowiadał W. Białowąs i dodał, że kryteria spełnialiby również radni miejscy, np. Marcin Magier, Włodzimierz Radek lub Mirosław Tarkowski, bardziej zorientowani w sprawie miasta, a MRM w zasadzie nie miała wyboru, bo zaprezentowano jej tylko jednego kandydata.

– Szkoda, że nie możemy dziś porozmawiać z opiekunem, usłyszeć jego wizji na współpracę z młodzieżą, poglądów – dodał radny Robert Syryjczyk (klub KO).

– Kandydat jest powszechnie znany. To jest wypracowany kandydat – przekonywał M. Dmowski i przypominał, że wszyscy radni mieli zaproszenie na sesję MRM, kiedy kandydat na opiekuna był prezentowany, ale niewielu z niego skorzystało.

Ostatecznie za podjęciem uchwały w sprawie powołania A. Pszeniczki na opiekuna MRM zagłosowali wszyscy obecni na sesji radni z klubu burmistrza, przeciw był radny Stanisław Skrok z klubu KO, a pozostali radni z tego klubu oraz radni Świdnik Wspólna Sprawa wstrzymali się od głosu.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here