Radosny projekt społeczny

Kolorowe ławki z zabawnymi napisami na osiedlu Poręba przypadły mieszkańcom do gustu

Kolorowe ławki z zabawnymi napisami, które pojawiły się w ubiegłym roku na Czubach Południowych, tak spodobały się mieszkańcom, że teraz staną na niemal wszystkich tutejszych osiedlach.


– Oparcia ławek zostały ozdobione grafikami zaprojektowanymi przez dzieci i zabawnymi napisami wymyślonymi przez mieszkańców. Do odpoczynku zachęcają przechodniów takie nazwy, jak: „Przy(są)siadek”, „Ławica marzeń” czy „Ławka na kawkę”. – Mieliśmy bardzo pozytywne sygnały od mieszkańców os. Poręba, że ławki im się podobają. Nawet umawiają się ze znajomymi już na konkretnej ławce – mówi Agata Cholewa, sekretarz zarządu dzielnicy Czuby Południowe. – Działania związane z kolorowymi ławkami to efekt współpracy rady dzielnicy Czuby Południowe z mieszkańcami, panią Wiesławą Sołtys, kierowniczką Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Nr 35 (miejsce spotkań i działań warsztatowych) oraz Grzegorzem Nowickim z Fundacji MassKultura (warsztaty plastyczne z dziećmi) – dodaje pani Agata.
Projekt pod nazwą „Proszę siadać :)” trwa od 2 lat. Dzięki niemu na dzielnicy pojawiło się w tym czasie ponad 20 nowych siedzisk. Pomysł okazał się trafiony mimo początkowych obaw mieszkańców o to, że ławki mogą zachęcać do nocnego przesiadywania pod blokami amatorów mocnych trunków. – Prosimy, by przypadki nocnych hałasów od razu zgłaszać pod numerem 112 – dodaje pani Agata. Koszt zakupu nowych siedzisk i wykonania napisów jest pokrywany z rezerwy celowej dzielnicy Czuby Południowe. Całość realizowana jest przy współpracy z Zarządem Dróg i Mostów. Potrzeby dotyczące ustawienia nowych ławek można zgłaszać bezpośrednio do rady dzielnicy. (EM.K.)