Ramię w ramię z Równem

Na zaproszenie władz powiatu w Świdniku gościła delegacja z powiatu Równe na Ukrainie. Głównym celem wizyty było podpisanie umowy partnerskiej o współpracy pomiędzy samorządami.


Współpraca powiatu świdnickiego z powiatem rówieńskim sięga jeszcze roku 2007. Wówczas kontakty ze wschodnimi sąsiadami nawiązali ówczesny starosta Mirosław Król i przewodniczący rady powiatu Ryszard Borowiec. W obliczu napaści Rosji na Ukrainę oba samorządy uznały, że warto tę współpracę zacieśnić i stąd kolejne porozumienie.

Uroczystość podpisania umowy partnerskiej odbyła się 30 sierpnia, po zakończeniu sesji nadzwyczajnej. Przy okazji podziękowano także wójtom i burmistrzom z terenu powiatu świdnickiego za zaangażowanie w pomoc uchodźcom.

– Mieszkańcy naszego powiatu wzorowo zdali egzamin z empatii i człowieczeństwa, już od pierwszych dni wojny. Dziś była doskonała okazja, by im za to podziękować – mówił podczas uroczystości Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – Usłyszeliśmy mnóstwo ciepłych słów od naszych gości i deklarację o chęci dalszej współpracy. Umówiliśmy się, że otrzymamy od strony ukraińskiej listę rzeczy, które będziemy chcieli zebrać w naszym powiecie i im przekazać. Pomoc dla nich nadal jest potrzebna.

Podziękowania popłynęły również ze strony ukraińskich gości.

– Chciałbym podziękować w ten trudny dla Ukrainy czas za całe wsparcie i pomoc, które naród polski kieruje do Ukrainy. Trwa bardzo zła wojna, ale od 24 lutego odczuwamy to wsparcie i pomoc. Chcę podziękować i powiedzieć, że razem zdołamy wszystko – podkreślał Wasyl Tymoszczuk, przewodniczący radu powiatu równieńskiego. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here