Ratowanie na lodzie

Ewakuacja poszkodowanych po załamaniu lodu, pierwsza pomoc, obsługa sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych. Taki był program wspólnych ćwiczeń przeprowadzonych na zalewie w Żółtańcach przez strażaków oraz ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przy okazji młodzież też się edukowała.

Strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie doskonalili swoje umiejętności zawodowe podczas wspólnych ćwiczeń z ratownikami WOPR. Trzydniowe ćwiczenia przeprowadzono na zalewie w Żółtańcach (gmina Chełm). Ich tematem przewodnim była organizacja akcji ratowniczej na wodzie i lodzie. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były wykładami, podczas których przedstawiono zasady bezpiecznego poruszania się po lodzie, metody i sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczych, a także zagadnienia związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Doskonalono techniki ewakuacji osób poszkodowanych w sytuacjach po załamaniu się lodu. W wielu ćwiczeniach uczestniczyli też druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Kamienia i ze Żmudzi. Szkolenie obserwowało też 293 uczniów z Zespołu Szkół w Żółtańcach, Szkoły Podstawowej w Czerniejowie, a także chełmskich placówek: Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, Szkoły Razem i Szkoły Arka. O zasadach zachowania się w takich niebezpiecznych sytuacjach opowiedział młodzieży Andrzej Klaudel, prezes WOPR Chełm.

(red, fot. mł. bryg. Wojciech Chudoba, Jakub Kursa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here