Ratuj innych, oddaj krew

W regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Lublinie pilnie potrzebna jest krew A, B i 0 (RH-). Stan zapasów tych grup jest bardzo niski. Tym bardziej teraz, gdy w okresie letnim drastycznie zwiększa się liczba wypadków.


Krwiodawcą może zostać każdy pomiędzy 18., a 65. rokiem życia, kto przede wszystkim jest zdrowy i chce komuś pomóc. Możesz nim też zostać, jeśli:

− ważysz przynajmniej 50 kg;

− nie przechodziłeś nigdy żółtaczki zakaźnej, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu;

− w ciągu 6 ostatnich miesięcy nie przechodziłeś żadnych operacji ani zabiegów medycznych, które wiążą się z przerwaniem ciągłości skóry i są wykonywane na sprzęcie wielokrotnego użytku;

− w ciągu 6 miesięcy nie poddawałeś się akupunkturze, nie robiłeś sobie tatuażu i nie przyjmowałeś szczepień ochronnych;

− w ciągu 6 miesięcy nie miałeś kontaktu z krwią ludzką;

− nie przyjmujesz narkotyków;

− nie przechodzisz obecnie żadnej infekcji;

− nie leczysz się z powodu alergii, cukrzycy, astmy, chorób tarczycy, łuszczycy, padaczki.

W punkcie krwiodawstwa przeprowadzane są wszystkie potrzebne badania krwi. Samo pobieranie krwi trwa tylko kilka minut. Warto jednak zarezerwować sobie przynajmniej godzinę, wliczając w to rejestrację, badania i rozmowę z lekarzem. Przez dwie doby przed oddaniem krwi nie należy spożywać alkoholu, a do punktu krwiodawstwa przyjść wypoczętym, po lekkim śniadaniu i z dokumentem tożsamości. W ciągu jednej donacji pobierane jest około 450 ml krwi. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy do roku, mężczyźni – 6 razy.

Joanna Bejda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here