Ratują nóżki Wiktorii przed amputacją

Wiktorii może pomóc każdy z nas

Nauczyciele Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie w nietypowy sposób świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Podzielili się swoimi talentami, prowadząc akcję charytatywną na rzecz dwuletniej Wiktorii Dyś, podopiecznej Fundacji im. Leszka Podkańskiego.


Wystawili na internetową aukcję rękodzieło, domowe przetwory czy specjalne pakiety usług, takich jak np. lekcje języków obcych czy treningi sportowe. Wiktoria to dwuletnia energiczna dziewczynka, która urodziła się w Lublinie 17 maja 2017 r jako drugi bliźniak (ma brata Mateuszka). Przyszła na świat z niezwykle rzadką chorobą Femoral Facial Syndrome. W Polsce jest jedyną chorą na to wyjątkowo ciężkie schorzenie, które w okresie prenatalnym atakuje m.in. układ kostny. Wiktorka ma szereg wad wrodzonych żeber, kończyn dolnych, miednicy, kolan, stóp, zdeformowane kości udowe. Wymaga intensywnej rehabilitacji, opieki wielu specjalistów, a w przyszłości wielu poważnych operacji.

Dziewczynka obarczona jest szeregiem wad ortopedycznych. Brakuje jej 9. i 10. żebra, kości łonowej, rzepek kolanowych. Ma też podwójne kości w dużym palcu u nogi oraz za krótkie oraz zdeformowane kości udowe. Szansą dla dziecka jest operacja przeprowadzona za oceanem przez dr Paleyę – najlepszego na świecie specjalisty z dziedziny ortopedii. – 14 stycznia Wiktorka ma zaplanowane pierwsze operacje w Paley Institute w West Palm Beach. Operacje przeprowadzi dr Dror Paley. Wikusię czeka rekonstrukcja obu stawów kolanowych (SuperKnee) oraz obu stawów biodrowych (SuperHipp), następnie żmudna kilkumiesięczna rehabilitacja. Ze względu na wieloetapowość wad i wysoki stopień dysplazji wszystkie te etapy muszą zostać przeprowadzone pod bieżącym nadzorem doktora Paleya w USA – podkreślają rodzice dziewczynki.

Niestety, koszt takiej operacji wraz z pobytem w USA to 1 500 000 zł – kwota ta wielokrotnie przewyższająca możliwości finansowe jej bliskich. Rodzina zbiera środki na ten cel m.in. przez internetowe zbiórki. Do grona osób pragnących pomóc choremu maluszkowi dołączyli również nauczyciele z Padrewskiego.

– Wiktoria jest siostrzenicą naszej koleżanki – mówi Joanna Jawiczuk, nauczycielka filozofii i etyki w Paderewskim, „pomysłodawczyni akcji”. – Widzimy jej wielkie zaangażowanie w zbiórki na rzecz Wiktorii, więc postanowiliśmy ją wesprzeć najbardziej jak potrafimy. Zaapelowałam do koleżanek i kolegów, by podzielili się swoimi talentami: kulinarnymi, sportowymi, artystycznymi – tłumaczy. Nauczyciele nie odmówili pomocy i przygotowali wiele niespodzianek. – Można między innymi kupić lekcję śpiewu u dyrygentki chóru „AKADEMOS”, zdobyć książkę kucharską anglistki, która prowadzi swój kulinarny blog, wziąć udział w rodzinnym turnieju sudoku albo wybrać się na lekcję squasha w języku angielskim z naszym native speakerem – dodaje Joanna Jawiczuk.

– Mamy wielkie szczęście pracować w miejscu, w którym wszyscy rozumieją, że szkoła to coś więcej niż świetnie wyposażony budynek i efektywnie zrealizowany program nauczania. Szkoła to ludzie, czyli wspólnota – to przekonanie dzielą nasi nauczyciele, rodzice i uczniowie. Właśnie ci najmłodsi członkowie naszej społeczności byli dla nas inspiracją: z własnej inicjatywy organizują sprzedaż ciast, spektakle i loterie, by dochód z tych imprez przekazać na konto Wiktorii. My postanowiliśmy zdradzić, jakie są nasze pozaszkolne pasje i zaoferować to, co w dzisiejszym zabieganym świecie najcenniejsze: czas na spotkanie z drugim człowiekiem – podkreśla Katarzyna Olejnik, dyrektor MSP Paderewski.

Emilia Kalwińska

Pieniądze na operację Wiktorii Dyś trzeba zebrać do końca grudnia 2019 roku. Liczy się każda złotówka. Środki można wpłacać przelewem na adres: Fundacja „Serca dla Maluszka”, ul. Kowalska, 89 43-300 Bielsko-Biała. Bank Millenium 85 1160 2202 0000 0001 9214 1142. Tytułem: Wiktoria Dyś

Środki można wpłacić także poprzez portal internetowy Siepomaga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here