Ratunek dla kościoła

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 200 tys. zł na remont zabytkowego Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi. – Mamy szansę na przywrócenie świątyni dawnej świetności – cieszy się ks. Dariusz Stefanek, proboszcz żmudzkiej parafii. W uzyskaniu dotacji pomogła poseł Beata Mazurek.

XVIII-wieczny Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi ostatni większy remont przechodził w latach 70. XX w. Efekt jest taki, że konstrukcja jest uszkodzona, ściany odchylone od pionu, a stan fundamentów, stropów i dachu fatalny. W październiku ub.r. konserwator zabytków zalecił jak najszybszy remont, aby kościół ratować. Ks. Dariusz Stefanek, proboszcz żmudzkiej parafii, dwa lata temu podjął starania w tym kierunku. Dwukrotnie składał wnioski o ministerialne dotacje, ale bez skutku. Udało się dopiero ostatnio, za trzecim razem. Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 200 tys. zł. Pieniądze pozwolą rozpocząć remont. Całość robót oszacowano na 440 tys. zł. Proboszcz Stefanek nie traci czasu. W kilka dni po tym, jak dowiedział się o przyznanej dotacji gościł już u siebie jednego z potencjalnych wykonawców robót, przedstawicieli Zakładu Budowlano-Konserwatorkiego z Jarosławia.
– Mamy szanse na przywrócenie budynkowi kościoła dawnej świetności – mówi ks. Stefanek. – Służy ludziom nieprzerwanie od ponad 270 lat, każdego dnia. Jeżeli wszystkie sprawy formalne zostaną pomyślnie zakończone, prace rozpoczną się w maju i będą stanowić pierwszy etap kompleksowego remontu zabytku. W pierwszej kolejności zostały zaplanowane prace, które wprost przyczynią się do zabezpieczenia i zachowania zabytku czyli obejmujące przyziemie i ściany budynku.
Na czas remontu świątyni, tj. od maja do grudnia br., msze święte będą się odbywały w rozłożonym nieopodal namiocie, który posłuży za tymczasową „kaplicę”.
Za przyznaniem dotacji na rewitalizację żmudzkiego kościoła lobbowała w ministerstwie poseł Beata Mazurek.
– Zawsze wspierałam i będę wspierać takie inicjatywy – zapewnia poseł Mazurek. – Dbanie o zabytki, dziedzictwo kulturowe to nasza powinność. (mo)

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi powstał około 1753 roku z fundacji Jana Zamoyskiego. Jest jedną z głównych atrakcji turystycznych na szlaku rowerowym „Malowniczy Wschód”. Promowany był podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych Lato 2015, a zdjęcia i opis zabytkowego kościoła stanowią nieodłączny element lokalnych przewodników turystycznych i aplikacji mobilnej dla rowerzystów „Malowniczy Wschód”. W 2014 roku kościół wraz z otoczeniem stanowił miejsce międzynarodowego pleneru malarskiego. Od dwóch lat proboszcz Parafii, ks. Dariusz Stefanek odprawia mszę świętą na rozpoczęcie sezonu motocyklowego, która ściąga mnóstwo pasjonatów motocykli z całego regionu. Zakres robót w zabytkowym kościele obejmuje wykonanie podbicia i izolację fundamentów oraz ustabilizowanie posadowienia budynku. Przegniłe podwaliny i legary zostaną wymienione na nowe na wcześniej przygotowanej wylewce betonowej. Zniszczone elementy ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz deski szalunkowe zostaną wymienione na nowe, a te które są w dobrym stanie technicznym zostaną zamontowane powtórnie. Zniszczona stolarka okienna zostanie wymieniona na nową, ale z zachowaniem historycznych form. Wszystkie elementy drewniane zostaną poddane konserwacji, środkami ochronnymi. Remont zabytku zostanie przeprowadzony z zachowaniem maksymalnej ilości historycznych elementów drewnianych stanowiących materialne świadectwo minionych wieków. Istniejąca instalacja elektryczna zostanie wymieniona na nową. Zainstalowana będzie nowa instalacja przeciwpożarowa i antywłamaniowa wraz z monitoringiem.