Ratusz ocenił obywatelskie projekty

120 projektów przeszło ocenę formalną ratusza w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego. Niewykluczone, że będzie ich więcej – urząd miasta analizuje uwagi zgłoszone przez wnioskodawców, których pomysły otrzymały ocenę negatywną. O tym, jak wydać w tej formule 15 milionów złotych, zadecydujemy na przełomie września i października.


Łącznie złożono 157 projektów. Te, które odpadły, implikowały komplikacje dotyczące własności gruntów (sytuowano je na działkach nie należących do gminy) lub zbieżność z inicjatywami, które miasto już zaplanowało. Łączny koszt zgłoszonych projektów wyniósł aż 76 mln zł.
– Z roku na rok są coraz bardziej przemyślane i dokładnie celują w potrzeby społeczności – komentuje wnioski mieszkańców prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
Ratusz dał możliwość wniesienia uwag do oceny projektów. W ciągu tygodnia nadeszło ich sporo. – Do urzędu wpłynęło 25 odwołań. Ponownie analizujemy wnioski. Chcemy, aby jak najszybciej wnioskodawcy dostali informację zwrotną. Biorąc pod uwagę okres urlopowy, chcielibyśmy, aby każda osoba otrzymała odpowiedź w ciągu 30 dni – poinformowało biuro prasowe ratusza.

Kluczowe zmiany

Przypomnijmy kluczowe zmiany. Większa pula (9 milionów złotych) trafi na małe projekty (od 25 tys. do 300 tys. zł). Pozostałe 6 mln zł miasto rezerwuje na duże projekty, zastrzegając w regulaminie BO, że mogą to być tylko „twarde” inwestycje (typu budowa, przebudowa). Nowością będzie zagwarantowanie kwoty 150 tys. zł dla każdej dzielnicy, ale tylko wtedy, gdy żaden projekt „nie przejdzie” w głosowaniu. Warunek jest tylko jeden – dzielnice musiały zgłosić takie propozycje.

Co przeszło, a co nie?

Wśród małych projektów dominują te związane z przebudową lub budową chodników, m. in. na ul. Glinianej, Pasiecznej, Zuchów, Puławskiej czy Kochanowskiego; oświetlenia (Lipniak czy ul. Przeskok), remontów fragmentów ulic (Kraszewskiego, Królowej Jadwigi). Są i projekty ogólnomiejskie, m. in. Aktywny Student; pomysł na rozbudowę nowych stacji roweru miejskiego na Ponikwodzie, Czechowie i w Zemborzycach.
Z bardziej oryginalnych pomysłów selekcję pomyślnie przeszły punkt kultury w Zemborzycach, rewitalizacja doliny Czechówki na Sławinie, targ warzywny na Felinie czy kampania „bezpieczny zwierz” (zabiegi sterylizacji psów, kotów oraz szkolenia i zajęcia edukacyjne).
Są też projekty które zakładają kontynuację rozpoczętych już przedsięwzięć. Dotyczy to m. in. budowy stadionu Lublinianki (4. i 5. etap), kompleksu boisk na Sławinie, przy ZS nr 12 (2).
Po weryfikacji odpadły m.in. takie pomysły jak trzy tysiące darmowych 150-dniowych biletów ZTM, remont BikeParku, budowa bulwaru wzdłuż Czechówki od Starego Miasta do Tatar czy budowa siedmiu stacji pomiaru powietrza. Do wszystkich wymienionych projektów wniesiono uwagi.
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim rozpocznie się w drugiej połowie września. Potrwa do 10 października.  BACH