Ratusz przejmie Park Przemysłowy?

Kilka miesięcy temu przedstawiciele ratusza złożyli PZL-Świdnik propozycję odkupienia udziałów w Regionalnym Parku Przemysłowym. W minionym tygodniu otrzymali wstępną zgodę na przejęcie RPP. Muszą ją jeszcze zatwierdzić władze Leonardo Helicopters, czyli właściciela świdnickiego PZL.
Regionalny Park Przemysłowy powstał w Świdniku w 2005 roku. W tej chwili na terenie RPP działa ok. 35 firm, które zatrudniają ponad 1 tys. pracowników. Głównym udziałowcem parku jest właściciel PZL-Świdnk, koncern Leonardo-Finmeccanica. Około jednej trzeciej udziałów należy do miasta Świdnik. Niewielki, kilkuprocentowy pakiet akcji posiada starostwo powiatowe.
Większość firm, które ulokowały się na terenie PZL, jest właścicielami działek. Od czasu powstania parku wybudowało na nich swoje siedziby. Przedsiębiorcy wielokrotnie skarżyli się do władz miejskich na współpracę z zarządem RPP. Problem były również potężne opłaty naliczane firmom za utrzymanie porządku na drogach wewnątrz parku. Przedstawiciele PZL nie ukrywali, że Regionalny Park Przemysłowy jest tylko dodatkową działalnością. Dlatego kilka miesięcy temu przedstawiciele władz miejskich postanowili złożyć propozycję odkupienia większościowych udziałów w parku.
– RPP jest doskonałym narzędziem do wdrażania naszego marketingu gospodarczego – mówił kilka miesięcy temu Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika
W minionym tygodniu zarząd PZL złożył wstępną deklarację odsprzedania swoich udziałów. – Oczywiście musimy jeszcze poczekać na zatwierdzenie tej decyzji przez władze Leonardo – dodaje Michał Piotrowicz.
Przedstawiciele ratusza nie wiedzą na razie, kiedy mogłoby dojść do sprzedaży udziałów. Trudno również precyzyjnie określić ich wartość. Wstępnie może to być ponad 20 mln zł. – Oczywiście przed odkupieniem udziałów zostanie zlecona ich wycena – zapewnia zastępca burmistrza.
(kal)