Ratusz wykołował rowerzystów

Kratka na przejeździe rowerowym przez ulicę Wyszyńskiego przez osiem miesięcy nie doczekała się wymiany

Choć odpowiedź była ekspresowa, to świdniccy rowerzyści dotąd nie doczekali się spełnienia wszystkich złożonych przez miasto obietnic, a minęło już kilka miesięcy. Ratusz odpowiada, że część już zrealizował, a pozostałe są właśnie w trakcie załatwiania.


Chodzi o złożone do magistratu jeszcze w lipcu ubiegłego roku przez Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów wnioski o usunięcie kilku usterek w miejskiej infrastrukturze rowerowej i wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią życie rowerzystom i poprawią ich bezpieczeństwo. Cykliści prosili m.in. o prawidłowe oznakowanie infrastruktury rowerowej pomiędzy ulicami Akacjową a Głogową, gdzie znaki poziome sugerowały, że ruch rowerowy powinien odbywać się po przydrożnych polach zamiast drogą przeznaczą dla rowerzystów.

Postulowali wprowadzenie kontraruchu na ulicach Skarżyńskiego i Słowackiego oraz czasowego zakazu ruchu aut na ulicy Targowej, by w godzinach handlowego szczytu, kierowcy nie przeciskali się między przechodniami. Rowerzyści wskazywali również na potrzebę uzupełnienia braków w oznakowaniu pionowym na ul. Kopernika między Szkołą Podstawową nr 3 a Gimnazjum nr 1 i konieczność pilnej wymiany kratki deszczowej na przejeździe rowerowym na ul. Wyszyńskiego, bo obecnie zainstalowana ma otwory ułożone równolegle do toru jazdy i jeśli rowerzysta wpadnie w nie kołem może dojść do wypadku.

Urząd w ciągu zaledwie kilku dni odpowiedział rowerzystom, że już zobowiązał wykonawcę do wyfrezowania błędnie wykonanego oznakowania poziomego pomiędzy Akacjową a Głogową, zlecił wymianę niebezpiecznej kratki deszczowej i uzupełnienie brakującego oznakowana pionowego. W przypadku ulicy Targowej przypomniał, że już obowiązuje tam czasowy zakaz wjazdu samochodów i jeśli kierowcy go nie respektują, to łamią przepisy a wprowadzenie kontraruchu na ulicy Skarżyńskiego planowane jest jesienią po opracowaniu i zatwierdzeniu zmiany stałej organizacji ruchu. Niewykluczone, że takie rozwiązanie zastosowane zostanie również na ul. Słowackiego.

– Reakcja urzędników była ekspresowa i można powiedzieć, że satysfakcjonująca – chwalili wówczas urzędników członkowie stowarzyszenie ŚMDR, dodając, że mają nadzieję, że to nie tylko przedwyborcze gesty, ale stała zmiana w podejściu magistratu do problemu rowerzystów.

Teraz twierdzą, że się zawiedli, bo część urzędniczych obietnic dotąd nie doczekała się realizacji.

– Co mogliśmy, zrobiliśmy od razu, a na ulicy Skarżyńskiego został wprowadzony kontraruch. Niektóre zastrzeżenia rowerzystów nie potwierdziły się, a inne są właśnie w tym momencie realizowane – wyjaśnia Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik. – Na ścieżce rowerowej między osiedlami Brzeziny I i II właśnie została przeprowadzona wizja lokalna i błędne oznakowanie poziome zostanie niebawem usunięte. Przy ul. Kopernika zdaniem policji oznakowanie jest prawidłowe i nie wymaga uzupełnień, a wymiana kratki też jest w trakcie załatwiania.

– Tyle, że o zleceniu wymiany kratki i poprawieniu oznakowania między ul. Akacjową i Głogową urząd informował nas w odpowiedzi na nasze pismo w lecie ubiegłego roku. Czy naprawdę potrzeba 9 miesięcy, żeby rozwiązać problem z poprawą oznakowania czy kratką deszczową – wytyka Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów. JN