Razem bezpieczniej od małego

W ciągu kilku tygodni do świdnickich szkół podstawowych trafią defibrylatory, tj. urządzenia, które za pomocą elektrycznego impulsu przywracają pracę serca.


Zakup defibrylatorów był możliwy dzięki rządowemu dofinansowaniu w ramach programu „Razem bezpieczniej”. O dotacje starało się kilkaset samorządów oraz instytucji pozarządowych. Straż Miejska w Świdniku znalazła się wśród 104 podmiotów, którym się udało. Dostała 100 tys. zł, a 21 tys. zł do projektu dołożyło miasto. Dzięki temu do świdnickich szkół trafią defibrylatory, więc uczniowie będą uczyć się, jak obsługiwać urządzenie i udzielać pierwszej pomocy. Przedszkolaki będą poznawać zasady ruchu drogowego.

– Defibrylatory trafią do szkół na początku grudnia i Świdnik będzie wtedy jednym z nielicznych miast w kraju, których placówki oświatowe są wyposażone w takie urządzenia. W ubiegłym roku w ramach poprzedniej edycji tego programu kupiliśmy już defibrylatory dla np. Miejskiego Ośrodka Kultury oraz urzędu miasta – mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.

Już teraz w ramach projektu w świdnickich szkołach uczniowie uczą się, jak udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, takich jak zawał, udar, atak padaczki czy zadławienie. Zapoznają się również z instrukcją obsługi defibrylatora. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani ratownicy medyczny.

W ramach programu „Razem bezpieczniej” przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 podstawówek uczą się zasad ruchu drogowego.

– Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem autochodzika, czyli specjalnej planszy, na której narysowane są ulice, chodniki, przejścia dla pieszych i skrzyżowania. Dzieci, udając auta, pieszych czy policjantów, stają się uczestnikami ruchu drogowego i bawiąc się, poznają jak bezpiecznie poruszać się po mieście – wyjaśnia komendant Wójtowicz.

Dodatkowo dzięki projektowi w mieście pojawią się dwa lepiej doświetlone przejścia dla pieszych a strażnicy wzbogacą się o kamery mobilnego monitoringu, które będą używane podczas imprez masowych oraz uroczystości i zostanie zakupionych 450 kasków i kamizelek odblaskowych dla najmłodszych rowerzystów. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here