Razem chcą zdobyć miasto

Komitet ŚWS chce powalczyć w mieście nie tylko o większość w radzie miasta, ale również fotel burmistrza. Pierwsze koalicje ŚWS zawarł już na początku tego roku

PSL wystartuje w wyborach do Rady Miasta Świdnik razem ze Stowarzyszeniem Świdnik Wspólna Sprawa i poprze kandydata ŚWS na burmistrza – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.


Już wcześniej ŚWS porozumiało się co do wspólnego startu w wyborach i wystawienia jednego kandydata na burmistrza ze stowarzyszeniem Świdnicka Inicjatywa Samorządowa, Nowoczesną, Sojuszem Lewicy Demokratycznej oraz Związkiem Zawodowym „Metalowcy”. Teraz do tej koalicji przyłącza się PSL, które wcześniej rozważało samodzielne wystawienie swoich kandydatów.

– Takiej sytuacji w Świdniku jeszcze nie było. To porozumienie jest bardzo szerokie. Obejmuje wszystkich poza PO, choć może się to jeszcze zmienić. Rozmowy trwają – mówią przedstawiciele ŚWS, choć oficjalnie żadna ze stron nie potwierdziła jeszcze zawarcia wyborczego sojuszu.

Jeśli chodzi o radę powiatu, to do niej PSL i ŚWS będą startować oddzielnie. Na listach ŚWS znajdą się za to przedstawiciele pozostałych partii i organizacji, z którymi Stowarzyszenie porozumiało się wcześniej. PSL powalczy o powiat pod szyldem komitetu Razem dla Powiatu, na którego listach, jak zaznacza starosta Dariusz Kołodziejczyk (PSL), jest miejsce dla osób z różnych środowisk.

– Ludzie dziś mają dość partii i ich przepychanek na poziomie samorządowym. Ta ostatnia kadencja w powiecie pokazała, że trzy różne środowiska potrafią rozmawiać i robić dobrą robotę, i stąd ten komitet. Chcielibyśmy w jego ramach łączyć ludzi z różnych grup społecznych. Założenie komitetu oczywiście o niczym jeszcze nie przesądza, ale dobrze mieć taką alternatywę, bo komitet może desygnować kandydatów w poszczególnych radach gmin na terenie całego powiatu – mówi D. Kołodziejczyk.

O mandaty w radzie miasta powalczy także komitet aktualnego burmistrza Waldemara Jaksona. W wymaganym terminie w delegaturze PKW w Lublinie zarejestrował się również KWW Waldemara Białowąsa, który szykuje kandydatów na miejskich radnych, ale również chce swojego lidera wystawić w wyborach na burmistrza. Obecny wicestarosta z PO wciąż nie potwierdził jednak, że będzie ubiegał się o najważniejsze stanowisko w mieście. Jak mówi, o wszystkim poinformuje w stosownym czasie. Ostatni z zarejestrowanych świdnickich komitetów to Komitet Wyborczy Wyborów Piastowska Lubelszczyzna, który zapewne powalczy tylko o mandaty w radzie powiatu, o co zabiegał już bez powodzenia w poprzednich wyborach.

Na zgłaszanie list kandydatów na radnych komitety wyborcze mają czas do 17 września. Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów można zgłaszać do 26 września. (w)