Reaktywacja „Dziewiątki” mało realna

O starej podstawówce do dziś przypomina tablica wisząca przy wejściu do szkoły

Część mieszkańców Śródmieścia chciałaby, aby miasto reaktywowało działającą przez kilkadziesiąt lat w budynku przy ul. Lipowej 25, Szkołę Podstawową nr 9 im. Władysława Jagiełły. Obywatele oczekują również szybkiego remontu budynku szkoły. W jednej i drugiej sprawie ratusz nie ma jednak dla nich dobrych wiadomości.


Szkoła SP nr 9 na przełomie wieków została przekształcona, zgodnie z ówczesną reformą oświaty, w Gimnazjum nr 9. W wyniku ostatniej reformy, wbrew stanowisku mieszkańców i większości społeczności szkoły, urzędnicy nie uruchomili tu ponownie podstawówki, ale nowe liceum ogólnokształcące. Czy obecnie jest szansa na modyfikację tamtej decyzji?

– Podczas ostatniej kampanii samorządowej prezydent Krzysztof Żuk w swoim programie dla dzielnicy Śródmieście mówił m. in. o „termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 9”. Potraktowaliśmy to jako zapowiedź ponownego uruchomienia „naszej” szkoły, tymczasem obecnie nic nie dzieje się w tym kierunku – napisała do nas pani Krystyna, mieszkanka jednej z kamienic przy ul. Lipowej.

Nasza Czytelniczka przytoczyła przy tym szereg argumentów mających, jej zdaniem, uzasadnić taką decyzję. Pierwszym jest duża (jak na centrum miasta – dod. red.) odległość do obecnej rejonowej Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Plażowej, którą by pokonać dzieci, np. z okolic ulicy Lipowej, muszą przejść przez ruchliwe śródmiejskie arterie jakimi są ul. Narutowicza oraz ul. Głęboką. Po drugie, reaktywacja podstawówki przy Lipowej byłaby bardzo na rękę rodzicom pracującym w śródmieściu, którzy mogliby przywozić swoje dzieci do usytuowanej blisko ich miejsca pracy placówki, która tym samym odciążyłaby np. przeludnione szkoły na osiedlach mieszkaniowych. Po trzecie pani Krystyna wskazuje na racjonalne wykorzystanie samego obiektu, który w latach 90-tych mieścił prawie tysiąc uczniów, a obecnie do XXIX LO uczęszcza ich niespełna 400. Tym bardziej, że ostatni nabór, kiedy udało się utworzyć tylko trzy klasy pierwsze, wskazuje, że w kolejnych latach uczniów XXIX LO będzie jeszcze mniej.

Mieszkańcy zainteresowani powrotem na ul. Lipową podstawówki nie wskazują bynajmniej na potrzebę likwidacji ogólniaka, a wręcz przeciwnie – to na jego bazie miałby powstać nowy zespół szkół ogólnokształcących wzbogacony o reaktywowaną podstawówkę. Co na to lubelski ratusz? Urzędnicy wskazują, że póki co realizacja takiego planu nie jest brana pod uwagę i w tej kwestii raczej nic się nie zmieni przynajmniej do czasu opuszczenia liceum przez tzw. zdublowany rocznik uczniów, kiedy to w ubiegłym roku w XXIX LO utworzono aż siedem klas pierwszych po gimnazjum i podstawówce.

– Miasto przyglądało się tej kwestii i po przeprowadzonej wnikliwej analizie demograficznej wykonanej przez Wydział Oświaty i Wychowania, nie wydaje się zasadne odtworzenie Szkoły Podstawowej nr 9. Aktualna sieć miejskich szkół podstawowych w pełni zabezpiecza potrzeby edukacyjne uczniów w tej części miasta – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Urzędu Miasta.

Takie stanowisko nie przekonuje zwolenników reaktywacji „dziewiątki”, wytykając mu, że opiera się ono głównie na przesłankach demograficznych, nie patrząc na zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły dzieciom ze śródmieścia, czy możliwości odciążenia szkół w innych rejonach Lublina. Przypominają, że projekt obejmujący uruchomienie szkoły podstawowej w tym miejscu znalazł się już dwa lata temu na liście projektów budżetu obywatelskiego, ale urzędnicy odrzucili go na etapie oceny formalnej uznając za projekt wieloletni.

Na Lipową 25 w najbliższym czasie nie tylko nie wróci podstawówka, ale też odsuwa się w czasie oczekiwany od dawna remont szkolnego gmachu. – W związku z weryfikacją planowanych inwestycji miejskich, wynikającą ze znacznego ograniczenia wpływów miasta związanego z pandemią, część zadań inwestycyjnych, w tym z zakresu opracowania dokumentacji projektowej, została aktualnie wstrzymana. Zadania te będą kontynuowane w 2021 roku i w latach następnych. Sytuacja ta dotyczy m.in. dokumentacji projektowej na termomodernizację budynku XXIX Liceum Ogólnokształcącego – informuje Monika Głazik.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here