Rekonstrukcja Złotego Skarabeusza

Zakończyła się rozpoczęta w 2016 roku rekonstrukcja Złotego Skarabeusza (Scarabée d’Or), półgąsienicowego pojazdu Citroëna, który w 1922 roku jako pierwszy w historii przejechał Saharę.

13 maja w Muzeum Historii Techniki w Paryżu zaprezentowana została replika samochodu. W wydarzeniu wzięli udział partnerzy tego projektu edukacyjnego. Wiernie odtworzony przez licealistów i inżynierów stażystów pojazd półgąsienicowy od czerwca stanie się atrakcją obchodów stulecia Citroëna, a w lipcu zostanie zaprezentowany podczas „Zlotu Stulecia”.

Citroën B2 model K1 na Saharę wyruszył w grudniu 1922 roku. Projekt powstawał pod osobistym nadzorem samego André Citroëna, a samochodem pojechali George-Marie Haardt i Louis Audouin-Dubreuil. Towarzyszyły im cztery inne pojazdy tego samego typu.

Wyprawa rozpoczęła się 22 grudnia 1922 roku w Tukkurcie (Touggourt), mieście leżącym w algierskiej prowincji Al-Wad niedaleko granicy z Tunezją, a zakończyła 37 dni później, 7 stycznia 1923 roku w Timbuktu (dziś to teren Mali). Do pokonania było 3200 km.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here