Rekord na kółkach

Liczba zarejestrowanych w Chełmie pojazdów we wrześniu przekroczyła 50 tysięcy! W ciągu ostatniego dziesięciolecia przybyło ich prawie szesnaście i pół tysiąca. Wkrótce na każdego dorosłego chełmianina przypadnie jeden pojazd. A korki w mieście coraz większe…

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pojazdów posiadanych przez chełmian wzrosła diametralnie. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców przedstawionych przez urzędników chełmskiego magistratu wynika, że na koniec 2007 roku w Chełmie zarejestrowanych było 33 590 pojazdów. We wrześniu br. liczba ta przekroczyła 50 tysięcy. Oznacza to, że w ciągu dekady przybyło ich szesnaście i pół tysiąca. Każdego dnia w Wydziale Komunikacji UM Chełm rejestrowanych jest od kilkunastu do nawet pięćdziesięciu pojazdów, rocznie – nawet 5600. Jeśli ta rekordowa tendencja się utrzyma wkrótce na jednego dorosłego chełmianina (w mieście jest ich 52 482) przypadać będzie jeden pojazd. Największa grupa rejestrowanych pojazdów – 35 645 – to samochody osobowe, ale od kilku lat przybywa także jednośladów – motocykli, motorowerów i skuterów. Na koniec sierpnia br. w Chełmie zarejstrowanych było 2205 motocykli. Zdarza się, że w jednym gospodarstwie domowych jest po dwa, trzy pojazdy. Najpopularniejsze w Chełmie marki to Opel, Renault, Volkswagen, Ford i Fiat. W skrajnych przypadkach na zasadzie współwłasności niektórzy chełmianie mają zarejestrowanych „na siebie” nawet po kilkadziesiąt samochodów. Większość jeździ wysłużonymi autami. Ponad 70 proc. z nich ma więcej niż dziesięć lat. Fabrycznie nowych samochodów jest jak na lekarstwo, tylko kilkadziesiąt rocznie.
Monika Zaborek-Turewicz, dyrektor Wydziału Komunikacji UM Chełm przyznaje, że obecne tempo przyrostu pojazdów jest rekordowe. Wyjaśnia też przyczyny tego stanu rzeczy.
– Na znaczący wzrost liczby rejestrowanych w ostatnim czasie pojazdów miał wpływ między innymi fakt zniesienia opłaty recyklingowej w wysokości pięćset złotych od aut sprowadzonych z zagranicy oraz medialne informacje o planowanym wzroście opłaty akcyzy – mówi dyrektor Zaborek-Turewicz. – Wpływ pośredni na zwiększoną liczbę rejestracji ma również program 500 plus oraz ułatwienie przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy od czerwca 2017 roku czyli zniesienie wiz.
Po chełmskich, zakorkowanych ulicach jeździ nie tylko prawie 36 tysięcy samochodów osobowych i ponad 2 tysiące jednośladów. Do tego dochodzą także auta mieszkańców powiatu chełmskiego. Ich też przybywa w ekspresowym tempie. Wszystkich pojazdów zarejestrowanych w chełmskim starostwie jest obecnie 85 835, z czego 50 257 to samochody osobowe. Reszta to m.in. ciągniki, jednoślady, przyczepy. (mo)