Remondis dopiął swego

Za wywóz śmieci w przyszłym roku miasto zapłaci firmie Remondis 7,3 mln złotych

Po tym, jak kilkanaście dni temu świdniccy radni zgodzili się na 50-procentową podwyżkę od 2019 roku stawki opłaty śmieciowej, jaką ponoszą mieszkańcy, ratusz przyjął ofertę spółki Remondis na wywóz śmieci, choć była ona wyższa o niemal 900 tys. złotych niż planowało wydać na to miasto.


Z końcem lipca br. świdnicki ratusz ogłosił przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu miasta. Zgłosiła się do niego tylko jedna firma – Remondis, która od lat odbiera od świdniczan śmieci. Problem w tym, że jej oferta była wyższa o prawie 900 tys. zł od kwoty zarezerwowanej w budżecie gminy na to zadanie. Miasto zapanowało na ten cel 6,4 mln zł, a Remondis zażyczył sobie 7,3 mln zł.

Ratusz nie spieszył się z decyzją w tej sprawie. Tłumaczył, że kadencja dobiega końca, a decyzję podejmie już nowa rada. Otwarcie mówiono jednak o tym, że opłata za śmieci pobierana od mieszkańców jest źle skalkulowana. Na przestrzeni ostatnich lat nie wzrosła w przeciwieństwie do ilości śmieci wywożonych z miasta i łącznych kosztów ich odbioru i utylizacji. A to z kolei przekładało się na finanse miasta. W ostatnim roku do gospodarki śmieciowej urząd miasta dołożył ok. 1 mln zł.

To ma się zmienić, bo od nowego roku, zgodnie z uchwałą rady miasta, podjętą na ostatniej sesji, zapłacimy za śmieci więcej o 6-7 zł miesięcznie od osoby. W związku z uchwałą w sprawie nowych stawek opłat za śmieci miasto podjęło również decyzję o rozstrzygnięciu przetargu na wywóz śmieci i dołożeniu brakującej kwoty do ceny zaproponowanej przez Remondis. (w)