Remont gruntówek droższy dwukrotnie

Na modernizację czeka m.in. ulica Olchowa

Tylko jedna oferta wpłynęła do ogłoszonego przez Urząd Miasta Świdnik przetargu na modernizację gruntówek. Zaproponowana cena dwukrotnie przewyższa założony budżet. Miasto nie chce przekładać i wstrzymywać tej inwestycji, dlatego na najbliższej sesji zechce zwrócić się do radnych o zgodę na dołożenie brakującej kwoty.

W ubiegłym roku Urząd Miasta Świdnik ogłosił przetarg na utwardzenie około 40 gruntowych ulic. Wygrało go konsorcjum związane przez świdnicki Pegimek i Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina.

Prace ruszyły jesienią. Przed opadami śniegu drogowcom udało się wykonać ponad połowę z zaplanowanych ulic. Reszta została wykonana wiosną br. – Za 4,5 mln zł zmieniono oblicze ok. 40 ulic o długości 8,5 km. Nie chodziło nam tylko o załatanie dziur. Zastosowaliśmy nowatorską technologię. Betonowa podbudowa została pokryta asfaltem. Gwarantuje to dużą trwałość nawierzchni. Do remontu pozostało kilkanaście dróg o łącznej długości około 1,5 km – mówił w lipcu br., po zakończeniu pierwszego etapu, Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Zanim prace dotyczące pierwszej tury gruntówek dobiegły końca, Ratusz zapowiadał, że jeśli uda mu się wygospodarować środki, w tym roku utwardzone zostaną kolejne ulice. Zgodnie z tymi zapowiedziami we wrześniu ogłoszono przetarg na drugi etap modernizacji gruntówek. Wpłynęła jedna oferta – konsorcjum Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych z Lublina (lider) i PK Pegimek ze Świdnika (partner) z kwotą 3,2 mln zł.

To znacznie więcej, niż urząd zaplanował wydać na ten cel (1,5 mln zł), ale wszystko wskazuje na to, że miasto zechce dołożyć brakującą kwotę. – Zastanawiamy się nad zwiększeniem środków w budżecie na to zadanie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Może nie widać tego po ilości ulic, ale to duże zadanie. W przypadku niektórych ulic w części trzeba zrobić kanalizację i zdajemy sobie sprawę, że te koszty mogą być większe. Mimo wszystko to lepsza i szybsza droga do zapewnienia mieszkańcom komfortu. Na najbliższej sesji najpewniej zaproponujemy radnym zwiększenie środków na gruntówki. Nie chcielibyśmy tego wstrzymywać; zależy nam na tym, aby w przyszłym roku było to już zrobione.

Plany obejmują 15 ulic (Kolorową, Olchową, Tęczową, Wiosenną, Dukt leśny, Szafirową, Turkusową, Lazurową, Kasperka, Majewskiego, Boczną Piłsudskiego I i Boczną Piłsudskiego II, Boczną Solidarności, Boczną Gruszczyńskiego i ul. Partyzantów-boczna). (w)

Działkowca i Witosa z umowami

Niebawem ruszą prace związane z innymi oczekiwanymi przez mieszkańców inwestycjami – budową gruntowej dziś ul. Działkowca i przebudową asfaltowej, ale usianej dziurami i z małą liczbą miejsc parkingowych, ul. Witosa. W ubiegłym tygodniu Ratusz podpisał umowy z wykonawcami. Obie ulice powinny być gotowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here