Remont gruntówek z obsuwą i w innej kolejności

Według nowego harmonogramu jako pierwsza wyremontowana będzie ulica Jaśminowa

Co najmniej o dwa, trzy miesiące przesunie się zapowiadany przez miejskich urzędników wielki remont świdnickich gruntówek. Miasto miało nadzieję, że przedsięwzięcie uda się rozpocząć pod koniec marca, ale wciąż trwają prace nad projektami poszczególnych inwestycji. Zadanie musi jeszcze zatwierdzić rada miasta – a ta zbierze się dopiero po majowym weekendzie.


Pod koniec ubiegłego roku ratusz ogłosił nową strategię naprawy świdnickich gruntówek, których w mieście jest jeszcze ok. 20 kilometrów. Władze zapowiedziały, że dzięki zastosowaniu nowej metody w ciągu dwóch najbliższych lat niemal wszystkie gruntowe drogi zyskają asfaltową nawierzchnię, a potrzeba będzie na to zaledwie 5-6 mln złotych.

– Wszystkie gruntówki będą naprawiane przez miejską spółkę Pegimek z wykorzystaniem recyklera, czyli urządzenia, które zbiera górną warstwę utwardzonej kruszywem nawierzchni, miesza ją z cementem, układa, równa, a na to wylewa się cienką warstwę asfaltu – wyjaśnili nowy sposób na gruntówki miejscy urzędnicy. W grudniu ub.r. nowa metoda z powodzeniem została przetestowana na ulicy Malinowej – remont ponad dwustumetrowego odcinka ulicy zajął drogowcom zaledwie trzy dni, a jak zapewniał Jerzy Irsak, prezes Pegimeku, położona asfaltowa nawierzchnia z powodzeniem może wytrzymać nawet kilkanaście lat

Wielki remont gruntówek miał ruszyć z wiosną. By prace przebiegały jeszcze sprawniej niż na Malinowej, Pegimek zapowiedział zakup własnego rozścielacza asfaltu i utworzenie specjalnego wydziału, którego pracownicy będą zajmować się tylko tym zadaniem, a w zimie przejdą specjalne szkolenia.

Miasto ogłosiło również, że o kolejności remontów będzie decydowała liczba mieszkańców danej ulicy i przedstawiło listę, którą rozpoczynała ulica Deotymy. Dalej były: Jaśminowa, Błękitna, Skolimowskiej, Spokojna, Widokowa, Złota, Olchowa, Poprzeczna, Jutrzenki, Kaczeńcowa, Słonecznikowa, Magnoliowa, Lazurowa, Perłowa, Srebrna, Kolorowa, Jasińskiego, Serdeczna, Sympatyczna, Gruszczyńskiego, Tęczowa, Wiosenna, Storczykowa, Gościnna, Skośna, Topolowa i Dobra.

Wygląda na to, że plany, jak to zwykle bywa, zweryfikowało życie. Co prawda jeszcze na początku lutego br. wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski, mówił, że inwentaryzacja przeznaczonych do remontu ulic jest już zrobiona, a Pegimek prowadzi prace geodezyjne i przygotowuje projekty i jest nadzieja, że już pod koniec marca, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ruszą pracę w terenie. Mimo że mamy już koniec kwietnia, drogowców na gruntówkach nie widać. Dlaczego?

– Trwają jeszcze prace nad dokumentacją projektową, bo podczas pomiarów geodezyjnych okazało się, że trzeba zweryfikować stan prawny części nieruchomości i szerokości działek. Na przedłużenie się tych prac wpłynęła również obecna sytuacja epidemiologiczna, która spowodowała, że pewne nieplanowane wcześniej działania urząd musiał podjąć w pierwszej kolejności – wyjaśnia wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski. – Mam nadzieję, że pełna dokumentacja będzie gotowa na najbliższą sesję rady miasta, by radni mogli wprowadzić zadanie do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dopiero wtedy będą mogły ruszyć drogowe prace.

Najbliższa sesja ma odbyć się w pierwszej dekadzie maja. Wszystko rozpocznie się więc ze sporym opóźnieniem. W międzyczasie zmieniła się też zasada wyłonienia wykonawcy remontów i nieco ich kolejność. Miasto nie zleci remontu, jak zakładano, Pegimekowi w ramach napraw bieżących, ale ogłosi normalny przetarg. Miejska spółka wydaje się mieć jednak największe szanse na jego wygranie.

– Co do kolejności remontów, to zasada czym więcej mieszkańców, tym szybciej jak najbardziej obowiązuje, ale harmonogram prac determinować też będą uwarunkowania prawne związane z wyjaśnianiem własności i wielkości gruntów, które spowodowały, że dokumentacje projektowe są sporządzane obszarowo, czyli w podziale na części miasta – tłumaczy M. Dmowski.

Według nowego harmonogramu kolejność remontu ulic będzie następująca: ul. Jaśminowa (od ul. Wiejskiej z sięgaczem), Magnoliowa, Czeremchowa, Błękitna, Widokowa, Skolimowskiej, Spokojna (do Widokowej), Kolorowa (od ul. Sosnowej w kierunku wschodnim), Srebrna, Złota, Perłowa, Rumiankowa, Miętowa, Ruciana, Anyżowa, Kminkowa, Stokrotki Polnej, Kwiatów Polnych, Jutrzenki, Kaczeńcowa, Słonecznikowa, Lazurowa, Rubinowa, Jasińskiego, Przyjazna, Gościnna, Sympatyczna, Przyjaźni, Serdeczna, Gryszczyńskiego, Barwna, Tęczowa, Storczykowa, Bławatkowa, Jaśminowa, Topolowa, Czeremchowa, Zacisze, Bażantowa. JN