Reporterem być…

O sztuce reportażu opowiadał m.in. Mariusz Szczygieł

Za nami zacięte dyskusje i interesujące prelekcje o „królewskim” gatunku dziennikarskim. Druga edycja Festiwalu Reportażu, organizowana w Radiu Lublin, spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Od 25 do 27 kwietnia studia radiowców opanowali znani polscy reportażyści, pisarze i dziennikarze. O sztuce pisania i docierania do swoich bohaterów opowiadał lubelski reporter „Gazety Wyborczej” Paweł Piotr Reszka. Równie interesująca była wtorkowa dyskusja kolejnego z reporterów Marcina Kąckiego z młodymi słuchaczami z lubelskich techników. Pisarz radził, by w dobie „fake news” (nieprawdziwych informacji) wystrzegać się pochopnych osądów. – Nie zazdroszczę wam. Żyjecie w czasach internetowego hejtu, bluszczu informacyjnego. Musicie skupić się na rozróżnianiu, co jest prawdziwym dziennikarstwem, a co nie – radził słuchaczom, choćby w kontekście pochopnych osądów po tragedii, która wydarzyła się w Ełku, w tamtym roku (awanturujący się Polak zginął zadźgany przez cudzoziemskiego właściciela kebabu).
Przestrzegał też przed politykami sterującymi mediami. – Dziennikarz musi być wolny politycznie, świadomy swoich poglądów.
Zajęcia dziennikarskie dla seniorów prowadziła Anna Śmigulec. Nie zabrakło też szalenie interesujących anegdot z pracy i życia reportera. Słuchaczom opowiadał o nich Mariusz Szczygieł.
Warsztaty odbyły się w Radiu Lublin przy finansowym wsparciu miasta i browaru Perła. BCH