Rewolucja przy torach

Dworzec przesiadkowy z nowym dojazdem, parkingiem, stacją roweru miejskiego, chodnikiem i ścieżką rowerową – takie plany ma świdnicki ratusz na rewitalizację terenów przy ul. Kolejowej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że równocześnie z miejską inwestycją PKP przebuduje dworzec Świdnik-Miasto.
W minionym tygodniu przedstawiciele ratusza ogłosili przetarg na opracowanie projektu przebudowy terenów między ulicą Kolejową i ul. Struga. Urzędnicy planują w tej części miasta prawdziwą rewolucję z unijnych pieniędzy zarezerwowanych dla Świdnika w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Cała inwestycja jest wyceniona na ponad 10 mln zł, z tego blisko 9 mln zł będzie pochodziło z funduszy unijnych. Jakie zmiany czekają tę część miasta?
– Projekt zakłada m.in. budowę punktu przesiadkowego w sąsiedztwie stacji kolejowej Świdnik-Miasto – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Zgodnie z planem w tym miejscu maja powstać stanowiska dla autobusów i parkingi. Na ul. Kolejową dojeżdżałyby wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej. Żeby bezpiecznie i bezproblemowo mogły dotrzeć do nowego punktu, zostanie również wybudowany fragment ulicy od strony ul. Struga.

– Duże autobusy MPK mogłyby mieć problem ze stromym podjazdem od strony al. Lotników Polskich. Dlatego chcemy wybudować dojazd do punktu przesiadkowego od ul. Struga. Z nowego fragmentu ulicy będą mogli korzystać również kierowcy samochodów osobowych – mówi zastępca burmistrza.
Podróżni mają mieć również możliwość przesiadania się na jednoślady. dlatego obok dworca powstanie także stacja roweru miejskiego. Dodatkowo przedstawiciele ratusza planują również wykonanie chodników i ścieżki rowerowej. Będzie można nimi dojść i dojechać do ul. Targowej i dalej aż do ul. Witosa, przy której jest zlokalizowana stacja kolejowa Świdnik-Wschód. Na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaką trasą chodnik i ścieżka będą przebiegały.
– Mamy dwie koncepcje. Pierwsza zakłada poprowadzenie obu ciągów po skarpie, od strony ul. Okulickiego. W drugim rozwiązaniu bierzemy pod uwagę wykorzystanie na chodnik i ścieżkę rowerową kładki nad al. Lotników Polskich – mówi Michał Piotrowicz.
Plany dotyczące budowy dworca przesiadkowego w tej części miasta obudziły również nadzieję mieszkańców na zmianę wyglądu stojącej po sąsiedzku wiaty kolejowej. Przedstawiciele ratusza tłumaczyli jednak, że nie są zainteresowani przejmowaniem od PKP tego budynku.
– Dworzec kolejowy to nie nasz teren i nie będziemy go ruszać. Odnośnie budynku centrum przesiadkowego mamy już pewne koncepcje. Na pewno jego architektura ma nawiązywać do obecnej zabudowy, choć równocześnie zależy nam, żeby to było budownictwo nowoczesne i wykonane w oparciu o nowe technologie – mówił wówczas Michał Piotrowicz.
Teraz okazuje się jednak, że kwestia zmiany wyglądu dworca jest nadal otwarta. Co więcej, przedstawiciele PKP zwrócili się już w tej sprawie do władz ratusza. – Wiemy, że przedstawiciele kolei planują duży remont obecnego budynku dworca. Zwrócili się do nas w sprawie takiego ustalenia terminu realizacji naszej inwestycji, żeby obie mogły być przeprowadzone w tym samym terminie – mówi Michał Piotrowicz. – My z kolei chcieliśmy zobaczyć projekty architektoniczne planowanej przebudowy, żeby nasze były z nimi spójne.
O informacje na temat planów dotyczących przebudowy dworca kolejowego Świdnik-Miasto zwróciliśmy się do przedstawicieli PKP. Do zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania. (kal)