Rocznica pacyfikacji Bończy i Wólki Bonieckiej

Władze gminy Kraśniczyn z przewodniczącą rady gminy Marią Szpak i wójtem gminy Kraśniczyn Moniką Grzesiuk na czele, a także strzelcy z JS 2011 im. Cichociemnych w Krasnymstawie i Jednostka Strzelecka 2020 im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Hrubieszowie uczestniczyli w obchodach rocznicowych pacyfikacji miejscowości Bończy i Wólki Bonieckiej.

Imprezę rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bończy. Następnie Jednostki Strzeleckie, władze gminy i mieszkańcy udali się na miejsce upamiętnienia tego wydarzenia w Wólce Bonieckiej, gdzie złożono wieńce. Na koniec wszyscy uczestnicy odwiedzili jedynych już świadków tych wydarzeń – państwa Chodackich. W egzekucji, do jakiej doszło w 1943 r. w Bończy i Wólce Bonieckiej zginęło 33 Polaków i Ukraińców.

W czasie pacyfikacji spalonych zostało 15 gospodarstw wraz z dobytkiem, ocalał jedynie dom mieszkalny Józefa Hyczko. Ciała pomordowanych zostały pochowane na cmentarzu w Bończy, część w grobie zbiorowym, część w oddzielnych mogiłach. Pacyfikację Wólki Bonieckiej upamiętniono, wystawiając w 1985 r. pomnik z inskrypcją 18 osób pomordowanych. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here