Rocznica stanu wojennego

To pierwsza taka uroczystość w Chełmie. 11 i 13 grudnia w mieście odbędzie szereg imprez związanych z 37. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Uroczystości rozpoczną się już we wtorek 11 grudnia. O godz. 10.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy Hrubieszowskiej 102 można będzie obejrzeć dokumentalny film w reżyserii Jerzego Afanasjewa, „Dzieci stanu wojennego”. Następnie dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej oddziału w Lublinie wygłosi prelekcję o stanie wojennym na Lubelszczyźnie oraz w Polsce.

W programie znalazły się też konkurs wiedzy o stanie wojennym i okolicznościowy koncert w wykonaniu Andrzeja Pawła Kołakowskiego. O 12.30 na dziedzińcu Państwowej Szkoły Muzycznej odbędzie się występ Grupy Rekonstrukcyjnej Fundacji „Ruch Solidarności Rodzin” w Lublinie, „Stan wojenny 1981”.

13 grudnia, a więc w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, o 9.00 w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny i ofiar okresu stanu wojennego. O 9.50 prezydent Chełma, Jakub Banaszek na Górze Katedralnej, złoży kwiaty pod krzyżem upamiętniającym bestialsko zamordowanego przez bezpiekę księdza Jerzego Popiełuszkę.

O 10.30 nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy pamięci przed Zakładem Karnym na ul. Kolejowej. Na godz. 16.00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej została zaplanowana emisja filmu dokumentalnego „Zwyciężymy – Wybory 1989”.

Prezydent do udziału w uroczystościach zaprasza wszystkich mieszkańców Chełma, a w szczególności młodzież z liceów, techników, trzecich klas gimnazjalnych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych. (s)