Rok sukcesów Cementu Gryf

Miejski Klub Sportowy Cement Gryf dokonał podsumowania roku 2023. A był on bardzo udany. Nasze zapaśniczki i nasi zapaśnicy z powodzeniem reprezentowali Chełm w mistrzostwach Polski oraz ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach. Sukcesy odnosili we wszystkich grupach wiekowych – młodzik, kadet, junior, młodzieżowiec i senior.

Niewątpliwie największe sukcesy w 2023 r. odniosły te zawodniczki i ci zawodnicy Cementu Gryf, którzy reprezentują też barwy Polski. Alicja Nowosad została wicemistrzynią Europy juniorek podczas turnieju, który odbył się w Santiago de Compostela (Hiszpania). Daniela Tkachuk w tej samej imprezie wywalczyła brązowy medal. Katarzyna Krawczyk została brązową medalistką mistrzostw Europy seniorek (zawody odbyły się w Zagrzebiu w Chorwacji).

Szymon Szymonowicz również wywalczył brąz młodzieżowych mistrzostw świata, których gospodarzem była Tirana (Albania). Anhelina Łysak została piątą zawodniczką mistrzostw świata (Belgrad, Serbia) i będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Zaszczytu reprezentowania naszego kraju na mistrzostwach Europy kadetek (Tirana, Albania) dostąpiła również wicemistrzyni Polski Marta Gajowniczek.

Ponadto reprezentanci Cementu Gryf Chełm mieli zaszczyt walczyć w barwach Polski w międzynarodowych turniejach m.in. w: Hiszpanii, Chorwacji, Bułgarii, Danii, Czechach, Jordanii, Rumunii, Niemczech, Szwecji a także we Francji i na Litwie.

Tytuły mistrzów Polski w 2023 r. zdobyli: Katarzyna Krawczyk, Anhelina Łysak, Alicja Nowosad, Daniela Tkachuk, Olha Padoshyk, Szymon Szymonowicz, Igor Shepetun i Anastasiia Padoshyk. Ponadto w krajowym czempionacie medale wywalczyli: Anastasiia Lebedieva, Piotr Lewandowski, Hubert Sidoruk, Wiktoria Kamela, Monika Dadas, Nikola Skórska, Anna Król, Anna Urbanowicz, Iwo Borowiec, Nikola Silniewicz, Dawid Hawryluk i Maja Radelczuk.

W 2023 r. reprezentanci Chełma zdobyli łącznie 89 medali w tym w mistrzostwach Polski – 40, a w ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach 49 razy stawali na podium. W klasyfikacji zapasów kobiet, w systemie sportu młodzieżowego prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystki, Cement Gryf zajął pierwsze miejsce w kraju gromadząc 179 pkt. Chełmscy zapaśnicy stylu klasycznego sklasyfikowani zostali na wysokim dziesiątym miejscu w kraju. W rankingu prowadzonym przez sportowy portal Sport Zona najefektywniejszym klubem (bilans punktów) w grupie seniorskiej, a także drugim w grupie juniorskiej w zapasach kobiet w roku 2023, został Cement Gryf, a zapaśnicy stylu klasycznego zajęli wysokie miejsce w tabeli.

Ponadto reprezentanci Chełma zajęli czołowe miejsca w rankingu w kategorii najefektywniejszych i najskuteczniejszych zawodników, m.in. Anhelina Lysak – pierwsze miejsce w rankingu (bilans walk) i czwarte w rankingu (bilans punktów), Alicja Nowosad – dwukrotnie piąte miejsce w rankingu (bilans punktów, walk). Warto wspomnieć także o Katarzynie Krawczyk, która zajęła dziesiąte miejsce w tabeli (bilans punktów), Hubercie Sidoruku (pierwsze miejsce w rankingu (bilans walk) w grupie juniorskiej i Szymonie Szymonowiczu (drugie miejsce w grupie seniorów (bilans punktów).

Zarząd klubu, kadra szkoleniowa i zawodnicy szczególne podziękowania za wsparcie finansowe i organizacyjne kierują do urzędu miasta Chełm, urzędu marszałkowskiego województwa lubelskiego, wojewódzkiego zrzeszenia LZS i oficjalnego sponsora klubu – Cemex Polska. Dziękują również kibicom i sympatykom zapasów oraz rodzicom zawodników i zawodniczek. Ich duże zaangażowanie w znaczny sposób wspomaga prowadzony przez kadrę trenerską proces szkoleniowy. (kg)