Rośnie grono dobrze zasłużonych

Laureaci tytułu „Bene Meritus Terrae Lublinensi” 2018

Do zaszczytnego grona nagrodzonych tytułem „Bene Meritus Terrae Lublinensi” (Dobrze Zasłużeni Ziemi Lubelskiej) dołączyło pięciu kolejnych laureatów. Uroczysta gala odbyła się 9 stycznia w Teatrze im. Osterwy.


To już 14. edycja wydarzenia, zapoczątkowanego przez dwie lubelskie firmy: drukarnię Intrograf oraz agencję Vena Art. Rokrocznie specjalna kapituła, złożona z redaktorów naczelnych lubelskich mediów, wybiera osoby godne tytułu dobrze zasłużonego dla Lubelszczyzny. Uroczystej gali towarzyszy promocja specjalnego kalendarza – niedostępny w sprzedaży, rokrocznie ma motyw przewodni związany z naszym regionem. Jego limitowane serie trafiają do najważniejszych osób w państwie, na czele z prezydentem i premierem.

W tym roku na kalendarz pt. „Deszczem malowany” złożyły się z fotografie autorstwa Grzegorza Pawlaka, który w pomysłowy sposób przedstawił najważniejsze zabytki i widoki z województwa lubelskiego, fotografując ich odbicia na taflach wody. Nagrodzeni tytułem „Bene Meritus Terrae Lublinensi”, oprócz pamiątkowego dyplomu, otrzymywali także tę unikatową publikację.

– Jako motyw przewodni na ten rok wybraliśmy wodę, czyli H2O. Ten związek chemiczny obecny jest niemal w każdej chwili i dziedzinie naszego życia. Woda tworzy nas, pozwala przeżyć i cieszyć się życiem, a czasami pozwala się przyjrzeć sobie i życiu z innej perspektywy. Odbicie ujrzane w tafli wody skłania do refleksji bardziej niż to, które widzimy na co dzień – podkreślali wspólnie Andrzej Jachim z agencji reklamowej Vena Art i Piotr Taracha, prezes zarządu firmy Intrograf Lublin S.A., organizatorzy gali.

Niespodzianki i wzruszenia

W tym roku finał gali obfitował w niespodzianki – po raz pierwszy w jednej kategorii nagrodzono dwóch braci, a kapituła przyznała wyróżnienie specjalne. W kategorii „Nauka” tytuł zdobyli wspólnie prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, okulista oraz prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, neurolog.

– Chciałem bardzo podziękować za to wyróżnienie. Czuję się tylko przedstawicielem zarówno środowiska lubelskiej okulistyki, jak i Uniwersytetu Medycznego. To właśnie dzięki wspaniałym możliwościom kadrowym i infrastruktury oraz temu, że Lublin się tak pięknie rozwija, możemy się tym miastem cieszyć i chwalić – zaznaczał prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak.

– Jest to wielka duma, że możemy służyć naszej społeczności lubelskiej i odnosić sukcesy. Jako neurolog reprezentuję szereg pacjentów walczących z chorobami neurologicznymi i myślę, że takie działania naukowe i prospołeczne przynoszą duże efekty – podkreślał prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.

W kategorii „Kultura” tytuł trafił do młodego badacza, dr. Jarosława Wacha, twórcy antologii współczesnej poezji lubelskiej tłumaczonej na języki obce. – „Linie światła” to książka w której opublikowano wiersze sześciu poetów związanych z Lublinem. Ten tom jest dziełem unikalnym, bo zawiera tłumaczenia tych wierszy aż na sześć języków – tłumaczył dr Jarosław Wach.

Nagrodę w kategorii „Biznes” otrzymał Henryk Kartaszyński, właściciel firmy Pro-Project z Okszowa koło Chełma.

– Chciałbym serdecznie podziękować kapitule za dostrzeżenie małej firmy z kresów województwa. Jesteśmy firmą, która produkuje tego typu wyroby jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. Województwo lubelskie reprezentujemy przynajmniej w 110 krajach świata, więc myślę, że ta promocja naszego regionu jest dosyć szeroka. To od nas dowiadują się niektórzy, że jest taki kraj jak Polska, takie województwo jak lubelskie czy powiat chełmski – mówił pan Henryk Kartaszyński.

Kapituła w tym roku postanowiła przyznać także wyróżnienie specjalne: „za talent organizacyjny w służbie serca”, które trafiło do ojca Filipa Buczyńskiego, założyciela i prezesa lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. – W tym roku zamknęło się coś, co było moim marzeniem 28 lat temu.

Wreszcie powstało hospicjum perinatalne, mamy hospicjum stacjonarne i domowe. Od 24. tygodnia ciąży każdemu pacjentowi możemy służyć profesjonalną pomocą – mówił o. Filip Buczyński. Galę w Tetrze Osterwy zakończył spektakl w wykonaniu aktorów lubelskiego teatru pt. „Wieczór Trzech Króli” Williama Shakespeare’a. Emilia Kalwińska

Laureaci tytułu Bene Meritus Terrae Lublinensi:

Nauka: prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik kliniki okulistyki ogólnej w SPSK nr 1. Od 2011 roku jest wykładowcą w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w szwajcarskim Lugano. Dzięki jego staraniom oraz przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie otwarta została pierwsza w Europie i druga na świecie filia szwajcarskiej ESASO w Lublinie. W 2013 roku brał udział w pierwszej w Polsce operacji wszczepienia sztucznej tęczówki. Przeprowadził ponad 30 000 operacji wewnątrzgałkowych.

Jest wybitnym autorytetem w dziedzinie wykorzystywania najbardziej nowoczesnych i pionierskich metod stosowanych w chirurgii siatkówki oka i leczenia urazów narządów wzroku. Został nagrodzony Złotym Medalem Włoskiego Towarzystwa Okulistycznego za prace nad wprowadzaniem nowoczesnych technik leczenia powikłań urazów oka. Niedawno został wybrany również nowym prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, szef kliniki neurologii w SPSK nr 4. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Stosuje bardzo nowoczesne metody diagnostyki i leczenia na poziomie europejskim. Jego klinika realizuje bardzo ważne projekty badawcze. Dobiegają końca prace nad stworzeniem robota, który ma pomagać chorym na Alzheimera. Wspólnie z naukowcami z innych europejskich krajów pracuje również nad programem szybkiej diagnostyki chorób otępiennych. Jego klinika jako jedna z pierwszych w kraju wszczepiła pacjentowi z padaczką stymulator mózgu, który hamuje ataki i daje pacjentom szansę na normalne funkcjonowanie.

Kultura: dr Jarosław Wach, autor antropologii wierszy współczesnych poetów lubelskich w tłumaczeniach na języki obce, pt. „Linie światła”. Absolwent filologii polskiej i studiów doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa na UMCS, od 2005 r. związany jest z „Akcentem”. Krytyk literacki, pomysłodawca i organizator cyklu międzynarodowych interdyscyplinarnych konferencji „Wspólne drogi” (2011,2013), jest autorem ponad sześćdziesięciu tekstów ogłaszanych m.in. na łamach „FA-artu”, „Forum Akademickiego”, „Frazy”, „Twórczości”, „Akcentu” oraz w polskich i zagranicznych opracowaniach zbiorowych.

Antropologia wierszy współczesnych poetów lubelskich w tłumaczeniach na języki obce „Linie światła” jest dziełem absolutnie unikalnym – prawdopodobnie żadna ze stolic europejskich nie ma tak pomyślanej antologii autorskiej: prezentowane są w niej polskie wiersze w doborowych tłumaczeniach na języki angielski, niemiecki, francuski, litewski, węgierski i ukraiński wraz z wnikliwym posłowiem napisanym przez redaktora.

Biznes: Henryk Kartaszyński, właściciel firmy Pro-Project z Okszowa koło Chełma. Firma jest jedynym polskim przedsiębiorstwem produkującym przyrządy do testowania aparatury diagnostycznej wykorzystywanej w stomatologii, mammografii czy radioterapii. Firma Pro-Project działa od 1991 roku. Rozpoczynała w garażu a dziś jest jedynym w Europie producentem fantomów do testowania aparatów rentgenowskich stosowanych w stomatologii oraz jedynym w Polsce przedsiębiorstwem produkującym przyrządy do testowania aparatury diagnostycznej wykorzystywanej w stomatologii, radiografii, fluoroskopii, angiografii, mammografii, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym, medycynie nuklearnej, radioterapii i ultrasonografii.

Swoje produkty sprzedaje do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach i chyba jako jedyne przedsiębiorstwo z regionu chełmskiego ma swoją filię w USA. Pro-Projekt jest zdecydowanie najbardziej innowacyjną firmą w regionie chełmskim, zatrudnia blisko 30 osób, ale ciągle się rozwija.

Pan Henryk Kartaszyński wspólnie z synem, z którym prowadzi firmę, wspierają niemal wszystkie akcje charytatywne prowadzone w Chełmie, angażują się w akcje edukacyjne, fundują wyposażenie placówkom oświatowym. Chętnie dzieli się również swoją wiedzą i doświadczeniem z przedsiębiorcami dopiero rozpoczynającymi swoją działalność. Promuje region wśród kontrahentów z całego świata.

Wyróżnienie specjalne: o. Filip Buczyński, franciszkanin, społecznik, doktor psychologii, psychoterapeuta, superwizor psychoonkologii Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Współpracuje z Instytutem Psychologii KUL. W 1997 założył Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Wspólnie z zespołem lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów pomaga małym pacjentom z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami oraz ich rodzinom. Hospicjum obejmuje bezpłatną, całodobową domową opieką niemal 60 podopiecznych. W ramach hospicyjnej opieki perinatalnej od wielu lat pomaga rodzinom dotkniętym ciężkimi chorobami dzieci. Zarówno matki, jak i ich dzieci otacza opieką podczas ciąży, porodu i połogu. Prowadzi także hospicjum stacjonarne.