Rośnie przyszłe wojsko

130 uczniów klas pierwszych o profilu wojskowym z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie złożyło w ubiegłą środę 26 października uroczyste ślubowanie zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wszystkich uczniów w klasach wojskowych w całej szkole jest 342.
Na zorganizowanej po raz siódmy uroczystości ślubowania obecni byli przedstawiciele władz wojskowych, m. in. płk Wojciech Jakubczyk z litewsko-polsko-ukraińskiej brygady oraz płk Piotr Chudzik, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, a także przedstawiciele władz miasta i województwa. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły obiecując: „Rzetelnie i uczciwie zdobywać wiedzę, przestrzegać statutu szkoły, kierować się dobrem drugiego człowieka, poszukiwać tego, co wartościowe, dobre i piękne, być chlubą rodziców i nauczycieli oraz zawsze godnie reprezentować swoją szkołę i ojczyznę”.
– Wasza decyzja świadczy o tym, że losy ojczyzny są dla was istotne, że jako młodzi obywatele chcecie się troszczyć o jej wspólne dobro, jakim jest bezpieczeństwo narodowe.

Wierzę, że edukacja wojskowa nauczy was także podejmowania świadomych decyzji oraz rozbudzi w was poczucie solidarności, odpowiedzialności za siebie i za innych – mówił podczas uroczystości Wojciech Kalicki, dyrektor XIV LO. W placówce klasy wojskowe obecne są od 2009 roku. Patronat nad nimi objęły m.in. Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Obrony Narodowej czy Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. W trakcie nauki uczniowie uczestniczą w obozach kondycyjnych, zajęciach survivalu, skokach spadochronowych czy zajęciach nurkowania. Już teraz robią wrażenie swoją musztrą.
– Wasze przygotowanie jest perfekcyjne, zupełnie zgodne z ceremoniałem wojskowym, naprawdę robi wrażenie i w tym kierunku trzeba iść – mówił płk Piotr Chudzik, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. Podczas uroczystości wzruszeni byli zwłaszcza rodzice i krewni pierwszoklasistów. Państwo Barbara i Jan Chabrosowie przyszli podziwiać swojego wnuka Pawła. – Jesteśmy z niego bardzo dumni. Sam wybrał tę szkołę i twierdzi, że nie na darmo będzie nosił orzełka. Bardzo patriotycznie podchodzi do sprawy – mówi pani Barbara.
– Łezka w oku się kręci na widok takiej uroczystości, bo to pierwszy nasz wnuczek – dodaje pan Jan. Podczas szkolnej gali nagrodzono również uczniów klas mundurowych wyróżniających się w kategoriach humanistycznych, sportowych i wojskowych, m.in. uczennicę klasy II d Katarzynę Goch, która zdobyła tytuł mistrza świata w kategorii fuku – go oraz trzecie miejsce w kategorii kumite w karate tradycyjnym, ucznia klasy II d Dawida Stępniaka zdobywcę tytułu mistrza Europy w karate fudokan, ucznia klasy II d Daniela Koszyka, który zdobył III miejsce w kickboxingu czy ucznia klasy II d Wojciecha Pachutę, który zdobył I miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich w kategorii open. (EM.K.)