Roszady na listach PiS

Coraz mniej niewiadomych na listach do rady miasta Prawa i Sprawiedliwości. Liderem w okręgu nr 1, w osiedlach Rejowiecka i Śródmieście, ma być obecny radny Longin Bożeński. W okręgu nr 4 natomiast, mateczniku Bożeńskiego, z pierwszego miejsca rzekomo ma wystartować Artur Juszczak, do niedawna członek Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kilka tygodni temu Artur Juszczak, skonfliktowany z prezesem chełmskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, Józefem Górnym, odszedł z partii, a ta od razu pozbawiła go członkostwa. Juszczak, co nie było tajemnicą, chciał kandydować z PSL na prezydenta Chełma. Ostatecznie ludowcy postawili na niezwiązaną z partią kandydatkę, Justynę Manasterską-Raszkę. Ponadto Juszczak w żadnym z okręgów nie miał żadnych szans na pierwsze miejsce na listach PSL do rady miasta. To były powody, choć nie jedyne, dla których Juszczak opuścił ludowców.

Były miejski radny, jak ustaliliśmy, próbował utworzyć lokalny komitet, który wziąłby udział w wyborach, szukał do współpracy znanych w mieście osób, ale nic z tego nie wyszło. W ostatnich dniach coraz głośniej mówiło się o tym, że Juszczaka do kandydowania z list Prawa i Sprawiedliwości namawia przewodniczący powiatowych struktur partii, Zdzisław Szwed. Obaj panowie znają się doskonale nie tylko z pracy w radzie miasta, ale także ze wspólnych rowerowych wypadów.

Wszystko wskazuje na to, że Juszczak wystartuje do rady miasta z listy PiS w okręgu nr 4 (osiedla: Dyrekcja Dolna, Dyrekcja Górna i Cementownia) i to z pierwszego miejsca. Ono do tej pory było zarezerwowane dla Longina Bożeńskiego. Ten z kolei ma być liderem w okręgu nr 1 (Rejowiecka i Śródmieście), gdzie PiS ma poważny problem z obsadzeniem pierwszego miejsca. Zdzisław Szwed, który był jedynką cztery lata temu, w jesiennych wyborach kandyduje do sejmiku województwa lubelskiego. Waldemar Kuśmierz natomiast, lider PiS w okręgu nr 1 jeszcze z wcześniejszych wyborów samorządowych, nie może startować, bo prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że osoby pełniące kierownicze stanowiska w państwowych spółkach nie będą kandydować. Kuśmierz jest jednym z dyrektorów w PGE Dystrybucja w Lublinie.

W okręgu nr 2 (XXX-lecie, Słoneczne, Zachód) listę PiS do rady miasta ma otwierać kandydat na prezydenta, Jakub Banaszek, a drugi ma być Mirosław Czech, radny miejski. W okręgu nr 3 (Kościuszki, Działki) kandydatem do pierwszego miejsca na liście jest Kamil Błaszczuk, choć niewykluczone są też inne scenariusze. (s)