Rowerem przez miasto

17 stacji wyposażonych w łącznie 170 rowerów, w tym tandemy i jednoślady dostosowane do przewozu małych dzieci. Niewykluczone, że wzorem innych miast w kraju pierwsze 20 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne. Miasto szykuje się do uruchomienia miejskiej sieci rowerów.

– Etap przygotowań projektu Chełmski Rower Miejski jest bardzo zaawansowany – podkreśla Agata Fisz, prezydent miasta. – Powoli dobiega końca opracowywanie dokumentacji technicznej na nowe ścieżki. Uzgodniliśmy większość lokalizacji stacji, przygotowaliśmy specyfikację, która umożliwi wszczęcie procedury na wyłonienie operatora. Czekamy natomiast na podpisanie umowy o dofinansowanie projektu, co pozwoli nam rozpocząć inwestycję.
Chełmski Rower Miejski ma składać się z 17 stacji, z czego 14 będzie na terenie miasta, a 3 w najbliższej okolicy. Stacje rowerowe na pewno pojawią się na pl. Dworcowym, w rejonie dworca busów, bulwaru nad Uherką, al. Piłsudskiego, Lwowskiej, Wojsławickkiej, al. 3 Maja, Hrubieszowskiej i Lubelskiej. Poza miastem – w Kamieniu, Janowie i nad zalewem w Żółtańcach. Niewykluczone, że lokalizacje stacji będą ulegać zmianie. Wszystko będzie zależało od potrzeb i zainteresowania ze strony mieszkańców. W sumie dostępnych będzie 170 rowerów, w tym tandemy i przystosowane do przewozu małych dzieci. Niewykluczone, że opłata za korzystanie z roweru będzie naliczana dopiero po 20 minutach. Tak jest w większości polskich miast, w których rower miejski już działa. Każdy jednak przed skorzystaniem będzie musiał zalogować się w systemie.
Projekt, którego miasto jest liderem, ma być realizowany w porozumieniu z gminą Chełm i gminą Kamień. Rowerem będzie można pojechać wzdłuż drogi wojewódzkiej aż do Kamienia. Gmina Chełm chce też kontynuować budowę ścieżki rowerowej przy drodze w kierunku Depułtycz Królewskich.
– Cieszy fakt, że ścieżki rowerowe powstaną również poza Chełmem – podkreśla Agata Fisz. – Co również istotne, Chełm stanie się drugim po Lublinie miastem w województwie lubelskim z własnym rowerem miejskim. Biorąc pod uwagę jak dużo osób stale jeździ na rowerze, sądzę, że chełmski rower sprawdzi się i zyska sporą grupę użytkowników. Będzie formą nie tylko rekreacji, ale umożliwi sprawniejsze przemieszczanie się po mieście. Powinien tez przynieść pozytywny efekt ekologiczny. Oczywiście za tym musi iść w parze rozbudowa systemu ścieżek rowerowych i do tego będziemy dążyć.
Nie wiadomo jeszcze dokładnie od kiedy wypożyczyć będzie można pierwsze rowery. Urzędnicy chcą, by system ruszył na wakacje. (s)