Rowerem przy poczcie, na rolkach – za fontannami

Stojaki na placu Litewskim czekają na rowery

Protest rowerzystów pomógł. Ratusz wprowadza zmiany do regulaminu pl. Litewskiego – będą mogli tamtędy przejeżdżać cykliści. Zyskają też rolkarze.


Od otwarcia placu po remoncie w czerwcu br. obowiązuje na nim całkowity zakaz ruchu kołowego z wyjątkiem pojazdów służb ratunkowych i miejskich. Protestowali rowerzyści, twierdząc, że nie będą stwarzać zagrożenia. Wystosowali petycję do prezydenta i radnych. Poskutkowało.
– Mając na szczególnej uwadze strefę dla ruchu pieszych, uwzględniamy możliwość przejazdu przez plac rowerzystom – mówi Janusz Semeniuk, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Miasto skierowało do konsultacji społecznych nowe zapisy regulaminu.
– Przygotowując projekt, staraliśmy się pogodzić potrzeby rowerzystów, rolkarzy, ale też pieszych – informuje Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej ratusza.
Według tego projektu rowerzyści mogliby przejeżdżać przez plac przy budynku Poczty Głównej i kościele oo. Kapucynów. Na stary deptak nie mieliby wjazdu. Przy okazji zyskają rolkarze. Miasto wyznaczyło dla nich strefę wzdłuż budynków UMCS. Zaproponowany wstępnie regulamin zakłada możliwość wjazdu na plac również autokarów, które podwoziłyby do hotelu Europa gości. Ich postój ma wynosić maksymalnie 30 minut. Nie będzie można na placu Litewskim prowadzić działalności komercyjnej i reklamowej. Zabronione będzie malowanie, rysowanie i oklejanie nawierzchni, ale też wchodzenie do fontanny północnej (od strony poczty). Do niecki głównej będzie można zejść, popluskać się, ale kąpanie się lub mycie pozostanie zabronione.
Do zaproponowanych rozwiązań wpłynęły 33 uwagi. – Nie pojawiły się nowe kwestie dotyczące organizacji. Mieszkańcy skupiają się na zasadności, bądź jej braku, ruchu rowerowego po placu Litewskim – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
Trwa analiza merytoryczna tych uwag. Ostateczną propozycję poznamy w najbliższych dniach. – W następnym tygodniu zostanie przedstawiony gotowy, ostateczny projekt regulaminu wraz z raportem z konsultacji. O wejściu w życie regulaminu zadecyduje rada miasta na najbliższej sesji (16 listopada). BACH