Rowerem w obu kierunkach

Po remoncie ulicą Czereśniową rowerzyści będą mogli jeździć w obu kierunkach

To już pewne – po zakończeniu trwającego właśnie remontu ulicą Czereśniową rowerzyści będą mogli jeździć w obydwu kierunkach. Ale tyko rowerzyści – samochody nadal będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy.


Drogowcy weszli już na ul. Czereśniową. Remont obejmuje blisko 250-metrowy odcinek od ul. Piłsudskiego do Racławickiej. Jego koszt wyniesie 340 tys. zł.

– Wykonawca ustawił nowe krawężniki. Kończy układanie kostki brukowej, która dla zachowania estetyki będzie taka sama, jak na fragmencie drogi zarządzanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową oraz na łuku prowadzącym do ul. Racławickiej – mówi Maciej Olechnowicz z wydziału inwestycji i zamówień publicznych UM Świdnik.

Wśród prac przewidziane jest również asfaltowanie drogi. Wykonawca przeprowadzi je prawdopodobnie 12 listopada.

Członkowie Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów chcieliby, aby przy okazji tych prac urzędnicy pomyśleli również o wprowadzeniu na Czereśniowej kontraruchu dla rowerów. Zawnioskowali o to w przesłanym do ratusza piśmie.

– Ulica Czereśniowa jest jednokierunkowa, a mimo to rowerzyści poruszają się nią w obu kierunkach i z tego, co wiemy, nie generuje to niebezpiecznych zdarzeń. Wprowadzenie kontraruchu dla rowerów zalegalizowałoby istniejący stan rzeczy. Poza tym część rowerzystów jeździ chodnikiem i za pomocą wprowadzenia kontraruchu chcemy ich z niego „zdjąć”, bo nie powinno ich tam być – tłumaczą przedstawiciele ŚMDR.

Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik, zapewnia, że postulat rowerzystów został zaakceptowany i rozwiązanie, o które wnioskują, będzie wdrożone: – Jak tylko zakończy się remont, co powinno nastąpić do końca listopada, pojawią się tam znaki drogowe, które pozwolą rowerzystom jeździć w obu kierunkach – informuje Karol Łukasik.

(mg)