Rowerowe kompendium wiedzy

Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów wydało pierwszą publikację naukową. Pomogli mu w tym naukowcy i studenci z UMCS-u. Jak nietrudno się domyślić, książka dotyczy – ujętego w różnych aspektach – ruchu rowerowego na terenie Świdnika.


„Atlas ruchu rowerowego w Świdniku” – bo właśnie taki tytuł nosi publikacja pod redakcją dr. Dagmary Kociuby z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS i Macieja Lubasia ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów, jest opracowaniem, które ma wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców i władz samorządowych. Na podstawie badań oraz obserwacji każdego roku składane są wnioski do urzędu miasta i starostwa o poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy mieszkańców i mieszkanek Świdnika.

– „Atlas ruchu rowerowego w Świdniku” powstał na bazie wyników badań natężenia ruchu rowerowego, które realizowane są corocznie od 2013 roku przez nasze stowarzyszenie, wspierane przez studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Planistów UMCS „Smart City” i Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego oraz radnych z Młodzieżowej Rady Miasta Świdnik. Idea, która nam przyświecała, gdy w 2013 r. zaczynaliśmy badania, to wprowadzenie realnej alternatywy transportowej dla mieszkańców i mieszkanek, a także poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy rowerem po mieście – tłumaczy Klaudia Waryszak-Lubaś, prezeska Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów.

„Atlas…” ma być pomocą w rozwiązaniu wielu problemów, które wynikają z rozwoju ruchu rowerowego w mieście. A to, że rowerów w Świdniku rokrocznie przybywa widać nie tylko gołym okiem na ulicach, ale również w danych zgromadzonych przez członków ŚMDR. Kiedy przeprowadzali oni badania natężenia ruchu rowerowego po raz pierwszy, w czterech punktach miasta, doliczyli się około tysiąca jednośladów. W tym roku było ich pięciokrotnie więcej, choć i „punktów pomiarowych” także. Potwierdza to fakt, że świdniczanie coraz chętniej i częściej wsiadają na rowery.

Wydanie „Atlasu…” to kolejny z sukcesów Stowarzyszenia. Prowadzone przez nie badania natężenia ruchu rowerowego w ubiegłym roku zdobyły nagrodę główną im. Jerzego Regulskiego w kategorii „Wiedza i upowszechnianie”, przyznawaną przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Towarzystwo Urbanistów Polskich.

W opracowaniu „Atlasu…” brali udział studenci z SKNP „SmartCity” UMCS: Dominika Bielak, Ewa Głowacka, Rafał Fornal, Ewelina Kuchno, Magdalena Matejek, Dominika Mazur, Karolina Trykacz i Dorota Wolińska.

– Wydanie „Atlasu…” jest również zwieńczeniem umowy podpisanej w dniu 13 czerwca ubiegłego roku pomiędzy Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej reprezentowanym przez dr hab. Sławomira Terpiłowskiego, prof. UMCS, a naszym Stowarzyszeniem – dodaje K. Waryszak-Lubaś.

Wersje papierowe „Atlasu…”, współfinansowane przez UMCS, Urząd Miasta Świdnik oraz Starostwo Powiatowe w Świdniku są dostępne w Bibliotece Wydziału UMCS-u, a w wersji elektronicznej można go znaleźć na stronie swidnikmiastodlarowerow.pl. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here