Rowerowe „zrób to sam”

Przedstawiciele powiatu świdnickiego chcą przy jednej ze swoich dróg w Świdniku ustawić, pierwszą w regionie, samoobsługową stację naprawy rowerów. Urządzenie jest już zamówione. Teraz urzędnicy chcą zapytać cyklistów, gdzie najchętniej widzieliby taką stację.

Internetowa ankieta rusza już w poniedziałek. Dzień po jej zakończeniu ekipy zaczną montować urządzenie w wybranym przez rowerzystów miejscu.
Podczas jazdy spada łańcuch, łapiemy „kapcia”, musimy lepiej umocować siodełko czy wyregulować kierownicę? Rowerzyści dobrze znają takie wypadki. Kłopot jednak w tym, że nie każdy ma przy sobie potrzebne narzędzia. W rozwiązaniu takich problemów ma pomóc samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Takie urządzenie już we wrześniu stanie w Świdniku. Na jego zakup zdecydowali się przedstawiciele starostwa powiatowego.
– Coraz więcej inwestujemy w infrastrukturę rowerową. Wiemy również, że taka stacja jest pożądana przez użytkowników jednośladów – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu świdnickiego. – Koszt jej zakupu jest niewielki, ale myślę że stacja ucieszy wiele osób.
Przedstawiciele starostwa zaznaczają, że zakup stacji naprawy rowerów ma również charakter promocyjny dla powiatu.
– Takie urządzenia są nowością. W naszym regionie jest ich bardzo niewiele. Naszą stację chcemy uruchomić we wrześniu, przy okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – mówi Jakub Osina.
Urządzenie jest już zamówione, ale jego dokładną lokalizację wskażą mieszkańcy. Od poniedziałku na profilu starostwa na portalu Facebook ruszy specjalna ankieta. Cykliści będą mieli do wyboru jedno z trzech wskazanych przez przedstawicieli powiatu miejsc. – Są to lokalizacje, które mieszczą się na należącym do starostwa terenie – zaznacza Adam Sadło z świdnickiego starostwa. – Głosowanie rusza w poniedziałek (29 sierpnia) i potrwa do północy 11 września. Natomiast już następnego dnia po jego zakończeniu rozpocznie się montaż stacji w miejscu, które otrzyma największą liczbę głosów.
Rowerzyści mają do wyboru ustawienie urządzenia przy stacji roweru miejskiego obok Galerii Venus, przy wiacie rowerowej przed wejściem do starostwa powiatowego lub nieopodal kina „Lot”, przy ścieżce dla jednośladów.
– Zdecydowaliśmy się na taki sposób wyboru lokalizacji dla stacji napraw, ponieważ zależy nam na włączeniu w proces decyzyjny osób, które są sprawą najbardziej zainteresowane – dodaje Jakub Osina.
Potrzebę budowy stacji napraw dla jednośladów dostrzegli również przedstawiciele Stowarzyszenia Świdnik Dla Rowerów. Kilka tygodni temu złożyli wniosek do II edycji Budżetu Obywatelskiego zawierający m.in. zakup i montaż takiego urządzenia. Miałoby ono stanąć przy pl. Konstytucji 3 maja. (kal)