Rowerowy aktywista na etacie

Maciej Lubaś, ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów został zatrudniony w Urzędzie Miasta Świdnik. Będzie odpowiedzialny za wdrożenie miejskiej komunikacji, a także za sprawy związane z infrastrukturą rowerową.


Maciej Lubaś, to postać którą wielu mieszkańców Świdnika kojarzy. Znają go również urzędnicy, bo jako założyciel i członek Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów często nie szczędził im uwag, dzieląc się opiniami dotyczącymi realizowanych przez miasto lub powiat inwestycji rowerowych.

Maciej Lubaś to także ekspert Krajowej Polityki Miejskiej i audytor szlaku Green Velo. W ostatnim czasie zatrudniony był w lubelskim ratuszu, w Wydziale Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością, a od niedawna, bo od 1 sierpnia br., na zasadzie przeniesienia został zatrudniony w Urzędzie Miasta Świdnik.- Poszukiwaliśmy pracownika do naszego projektu miejskiej komunikacji wodorowej; kogoś kto zna się na rzeczy i ma o tym pojęcie. Pan Maciej nie dość, że „siedzi’ w temacie ekologicznego transportu, to także skończył kierunkowe studia. Wcześniej pracował w Urzędzie Miasta Lublin i dogadaliśmy się z panem prezydentem na przeniesienie. Zależało nam na osobie, która ma doświadczenie i pomysły, i z którą będzie się nam się dobrze współpracowało. Nie ukrywam, że już wcześniej współpracowaliśmy z panem Maciejem – pro bono opiniował nam wiele projektów inwestycyjnych i zawsze ta współpraca była bardzo dobra – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

M. Lubaś został zatrudniony w Wydziale Infrastruktury i Zamówień Publicznych. Przygotowanie do uruchomienia w Świdniku miejskiej komunikacji wodorowej jest jego głównym zadaniem, ale odpowiada również za sprawy związane z ruchem rowerowym i hulajnogowym.

Kto rozliczy burmistrza?

Przed ostatnimi wyborami samorządowymi Maciej Lubaś w imieniu Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów przesłał kandydatom na burmistrza (oprócz Waldmara Jaksona kandydowali obecni miejscy radni Waldemar Białowąs i Mariusz Wilk), prośbę o złożenie deklaracji dotyczącej szeroko pojętej infrastruktury rowerowej, którą w razie wygranych wyborów, zobowiążą się wypełnić. Opozycyjni radni zastanawiają się, kto rozliczy miasto z wypełnienia tych obietnic i zakładają, że Świdnik Miasto Dla Rowerów nie będzie się już on nie upominać.

Wiceburmistrz Dmowski, zapewnia, że za realizację deklaracji odpowiadał będzie właśnie M. Lubaś.

– Na pewno się do tego przyłoży. Przez ostatnie 3 lata wykonaliśmy naprawdę wiele jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową. Mamy jeszcze dwa i jestem pewien, że wszystkie punkty deklaracji uda się wypełnić – zapewnia M. Dmowski.

Zaskoczenia zatrudnieniem rowerowego aktywisty w UM Świdnik nie kryje radny Mariusz Wilk.

– W świetle tej informacji jeszcze bardziej niezrozumiały staje się zamiar likwidacji „Roweru miejskiego”. Pamiętam, że kiedy pracowałem w starostwie, Maciej Lubaś „walczył” o ten rower, chwalił pomysł, a kiedy pracuje w urzędzie podejmuje się decyzje o likwidacji. To jest co najmniej dziwne – komentuje radny.

Władze miasta odpowiadają, że nie jest to do końca prawda, bo przy wdrażaniu „Roweru miejskiego” M. Lubaś zgłaszał pewne wątpliwości, zaś miejskie rowery nie cieszą się popularnością, więc czas rozważyć ich likwidację. (w)