Rowerzyści chwalą urzędników

Rowerzyści wskazuję, że taka kratka (kratka 2) byłaby znacznie bezpieczniejsza, od tej zamontowanej na przejeździe (kratka 1).

– Reakcja urzędników była ekspresowa i satysfakcjonująca – chwalą przedstawiciele Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów. Chodzi o ostatnie pismo do magistratu, w którym wnioskowali o usunięcie kilku usterek w miejskiej infrastrukturze rowerowej. Cykliści są zadowoleni, że większość ze zgłoszonych problemów, niebawem zostanie rozwiązanych i mają nadzieję, że to nie tylko przedwyborcze gesty, ale stała zmiana w podejściu magistratu do problemu rowerzystów.

Członkowie Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów nie pozwalają zapomnieć o sobie urzędnikom. Od lat ślą prośby i wnioski dotyczące zmian, jakie należy wprowadzić, aby tym, którzy przemierzają ulice Świdnika na dwóch kółkach „żyło się lepiej”. Rowerzyści przyznają jednak, że choć czasem muszą się pewnych rzeczy domagać czy pewne decyzje ratusza krytykować, urzędnicy coraz uważniej wsłuchują się w ich głosy.

– Całkiem niedawno zgłosiliśmy pewne niedopatrzenia ze strony Urzędu Miasta Świdnik. Już kilka dni później mieliśmy na nie odpowiedź. Reakcja urzędników była ekspresowa i można powiedzieć, że satysfakcjonująca – mówią członkowie stowarzyszenie ŚMDR.

Rowerzyści wnioskowali m.in. o prawidłowe oznakowanie infrastruktury rowerowej pomiędzy ulicami Akacjową a Głogową, gdzie znaki poziome sugerowały, że ruch rowerowy powinien odbywać się po przydrożnych polach zamiast drogą przeznaczą dla rowerzystów. Poprosili także o uwzględnienie zmian związanych z kontraruchem na ul. Skarżyskiego oraz – w związku ze zmianą organizacji ruchu na ul. Słowackiego – wprowadzenie tam kontraruchu dla rowerzystów. Zwrócili się również o wymianę kratki deszczowej na przejeździe rowerowym na ul. Wyszyńskiego, bo – jak zaznaczyli w piśmie do UM, obecna może przyczynić się do wypadków z udziałem rowerzystów. Autorzy pisma poprosili również o wprowadzenie czasowego zakazu ruchu na ulicy Targowej w godzinach otwarcia targu.

W odpowiedzi na wnioski Stowarzyszenia magistrat wyjaśnił, że jeśli chodzi o teren między ulicami Akacjową i Głogową, już zobowiązano wykonawcę do usunięcia błędnego oznakowania i wykonania prawidłowego. Wprowadzenie kontraruchu na ul. Skarżyskiego planowane jest jesienią tego roku, po opracowaniu i zatwierdzeniu zmiany stałej organizacji ruchu. Jeśli chodzi o ul. Słowackiego, urzędnicy nie wykluczają możliwości wprowadzenia kontraruchu, ale wyjaśniają, że nie było to wcześniej analizowane ani opiniowane – przez odpowiednie służby. Najpierw wdrożona zostanie nowa organizacja ruchu i dopiero wówczas – jeśli nie będzie przeciwwskazań – wdrożony zostanie także kontraruch. Rowerzyści mogą liczyć też na wymianę kratki deszczowej, która będzie bezpieczniejsza dla rowerzystów.

Cykliści zawnioskowali również o wprowadzenie czasowego zakazu ruchu na ul. Targowej. Chodzi o to, że w godzinach otwarcia targu niektórzy kierowcy lub dostawcy przeciskają się między pieszymi, stwarzając zagrożenie wypadkami.

Urzędnicy tłumaczą, że na tym odcinku obowiązuje czasowa organizacja ruchu i zgodnie z nią w godzinach, kiedy odbywa się handel, kierowcy nie mogą tu wjeżdżać. Ci, którzy tego nie respektują, łamią przepisy i narażają się na mandaty. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here