Rowerzystom nie pasuje

Rowerzyści krytykują koncepcje zagospodarowania za brak połączenia Zespołu Szkół nr 2 drogą dla rowerów od strony wieżowców oraz osiedla Brzeziny

Koncepcja zagospodarowania osiedla Brzeziny nie podoba się niektórym świdnickim rowerzystom. Wytykają, że nie uwzględnia ona połączenia Zespołu Szkół nr 2 z drogą rowerową i zamiast ułatwić, utrudni uczniom dojazd do szkoły. Urzędnicy tłumaczą, że projekt musi uwzględniać potrzeby wszystkich, w tym głównie dzieci, które do szkoły chodzą pieszo.
Pomosty, zadaszone ławeczki, drewniane kładki, place zabaw dla dzieci czy labirynt z żywopłotów. Tak w przyszłości ma wyglądać pas zieleni ciągnący się od ul. Wyszyńskiego aż do ul. Kusocińskiego. Pomysł na zagospodarowanie terenów zielonych na osiedlach Brzeziny, Brzeziny I i II już od dawna wzbudza dyskusje wśród mieszkańców. Uwagi do niego mają m.in. rowerzyści ze Stowarzyszenia „Świdnik Miasto dla Rowerów”.
– Do szkoły codziennie dociera ok. 200 rowerzystów. Niestety wytyczne do projektu na trwale utrudnią dojazd dzieciom do szkoły od strony wschodniej, czyli od osiedla Brzeziny, a także od strony zachodniej, czyli wieżowca „Rotacyjnego”. Dzieci zamiast pokonywać drogę do szkoły krótko i bezpiecznie, będą zmuszone pokonywać drogę dłuższą i bardziej niebezpieczną – przekonuje Klaudia Waryszak-Lubaś ze Stowarzyszenia „Świdnik Miasto dla Rowerów”.
Rowerzyści wytykają, że projekt zakłada dwa przejazdy rowerowe – jeden przy kościele NMP Matki Kościoła (tzw. „Okrąglak”) i drugi na ul. Hryniewicza.
– Tymczasem to, co jest najpotrzebniejsze, nie zostało ujęte wcale. To brak zrozumienia dla naszych potrzeb – mówią cykliści.
Urzędnicy przekonują, że obawy cyklistów są nieco na wyrost i opierają je jedynie na koncepcji zagospodarowania osiedla.
– Wkrótce będziemy opracowywać dokumentację techniczną, a zadaniem jej wykonawcy będzie uwzględnienie wszystkich potrzeb mieszkańców – mówi Michał Piotrowicz, wiceburmistrz Świdnika. – Ale należy pamiętać, że najwięcej dzieci przychodzi do szkoły pieszo i przede wszystkim trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo. Na ul. Wyszyńskiego, na wysokości szkoły, będzie wyniesione przejście dla pieszych i zatoki postojowe dla rodziców przywożących dzieci autami. O rowerzystach też pamiętamy, stąd w koncepcji infrastruktura dla nich – ścieżki, wiaty i wyniesione przejście. Do tematu wrócimy. (w)