Rowerzysty nie chroni nic

Potrącona cyklistka doznała, na szczęście, niegroźnych obrażeń. Mocno ucierpiał za to jej rower

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w minionym tygodniu na ulicy Racławickiej w Świdniku. Przejeżdżająca przez przejazd rowerowy kobieta została potrącona przez auto. Na szczęście obyło się bez poważnych obrażeń. Policjanci apelują do kierowców i cyklistów o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności podczas jazdy.


W ubiegły wtorek, wczesnym popołudniem, świdniccy policjanci interweniowali na ulicy Racławickiej, gdzie doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Jak się okazało, 52-letnia rowerzystka przejeżdżając przez jezdnię drogą dla rowerów, została potrącona przez 55-latkę kierującą peugeotem. Poszkodowaną przewieziono do szpitala na badania. Na szczęście nie stało się jej nic poważnego. Kierująca peugeotem została ukarana mandatem karnym za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Obie uczestniczki zdarzenia były trzeźwe.

Policjanci apelują do cyklistów i kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności podczas jazdy. Rowerzystów zachęca również do używania kasków i elementów odblaskowych.

– Do zdarzeń z udziałem kierujących jednośladami doszło już w tym roku wielokrotnie – przypomina asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku. – Sprawcami byli zarówno kierujący pojazdami jak i rowerzyści. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, miejmy na uwadze fakt, że to rowerzyści ponoszą najpoważniejsze skutki uszczerbku na zdrowiu podczas takich zdarzeń. Podstawowymi zasadami, jakimi powinni się kierować rowerzyści, są zasada ograniczonego zaufania i zasada szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach przecinania się torów jazdy samochodów i rowerów.

Nawet w sytuacji zbliżania się rowerzysty do przejazdu dla rowerów, a więc sytuacji, w której ma on pierwszeństwo, rowerzysta musi wykazać się ostrożnością, bowiem pierwszeństwo nie gwarantuje mu bezpieczeństwa. Głównym celem, jaki powinien stawiać przed sobą świadomy rowerzysta, to bezpieczne dotarcie do celu, a nie egzekwowanie pierwszeństwa. Kierowcę samochodu chroni blacha, a rowerzystę nic. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here