Różaniec na granicy

Uhrusk

(7 października) Wielka ogólnopolska modlitwa „Do Granic” Polski również w powiatach chełmskim i włodawskim zgromadziła tłumy. Modlitwa w Święto Matki Bożej Różańcowej (ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską, ratując tym samym Europę przed islamizacją) była okazją do pokazania chrześcijańskich korzeni i tradycji Polaków.

Tego dnia setki tysięcy Polaków udało się na granice Polski i odmawiało różaniec. W powiecie włodawskim były dwa takie miejsca – we Włodawie oraz w Woli Uhruskiej. Aby wziąć udział w modlitwie trzeba było wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu. We Włodawie zarejestrowało się ponad 1200 osób, w Woli Uhruskiej o ponad dwieście więcej. Modlono się i w kościołach, i przy słupach granicznych. W gminie Dorohusk wzdłuż granicy ustawiły się prawdziwe tłumy.
– To bardzo ważna inicjatywa dla wszystkich katolików i chrześcijan w naszym kraju i nie tylko – mówi Katarzyna Wojtal, uczestniczka z Włodawy. – Modlitwy nigdy za dużo, a w dzisiejszym bardzo skonfliktowanym i w gruncie rzeczy często niezrozumiałym i niebezpiecznym świecie wspólna modlitwa jest czymś, co daje nam siłę i umacnia naszą wiarę.
Łącznie w Polsce uczestnicy akcji modlili się w 320 kościołach i punktach położonych wzdłuż granicy. Według niektórych wyliczeń liczba uczestników dochodziła do miliona w całym kraju. (pk)