Rozbity gang przemytników

Funkcjonariusze straży granicznej rozbili międzynarodową grupę przemytników papierosów. Z wynajmowanych na terenie podwarszawskiej miejscowości magazynów wynieśli papierosy warte ponad 7 mln zł.

Do sprawy zatrzymano 3 obywateli Białorusi i jednego Polaka. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty przechowywania znacznych nielegalnych papierosów. Na poczet przyszłej kary funkcjonariusze zabezpieczyli ujawnione środki płatnicze w łącznej kwocie ponad 160 tys. zł, a także 4 samochody za ponad 300 tys. zł.
Grupa przemycała zza wschodniej granicy hurtowe ilości wyrobów tytoniowych. Papierosy bez akcyzy z Ukrainy trafiały do podręcznych wynajmowanych magazynów i mieszkań podejrzanych. Funkcjonariusze NOSG weszli do nich pod koniec lipca i zabezpieczyli dowody świadczące o popełnieniu przestępstwa karno-skarbowego. W sumie ponad 10 milionów sztuk papierosów za ponad 7 mln zł.
Z uwagi na wielkość ujawnionego towaru śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Sąd Rejonowy w Piasecznie, na wniosek prokuratury zadecydował o 3-miesięcznym areszcie dla zatrzymanych. Obecnie trwa ustalanie źródła pochodzenia kontrabandy.
Planowana od dłuższego czasu akcja z udziałem pograniczników realizowana była we współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej, Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej oraz z Izbą Celną w Warszawie. (pc)