Rozliczą PIT za procent

Wszyscy, którzy zdecydują się przekazać 1% swojego podatku chełmskiemu Stowarzyszeniu Hospicjum Domowe, mogą liczyć na pomoc przy wypełnieniu PIT.

W każdy poniedziałek, w siedzibie biura stowarzyszenia (ul. Lwowska 12/4, I piętro, wejście od pl. Kupieckiego), w godz. 14-16 na podatników czekać będzie biegła księgowa Maria Koguciuk. Pomoże i doradzi każdemu, kto zdecyduje się na przekazanie 1% swojego podatku chełmskiemu hospicjum, bądź też innej organizacji pożytku publicznego.
Księgowa zachęca także tych, którzy sami wypełniają swój PIT do przekazania podatku hospicjum. – Aby to zrobić wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie i nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół – dodaje ksiegowa.
– Pieniądze pozwolą jeszcze skuteczniej pomagać naszym podopiecznym. Obecnie opiekujemy się 25 chorymi – mówi prezes Tadeusz Boniecki. – Są to osoby znajdujące się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej. Za pozyskane w ostatnim roku pieniądze z podatku kupiliśmy artykuły medyczne, a także bardzo potrzebny sprzęt (łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, czy koncentratory tlenu), który bezpłatnie udostępniamy naszym podopiecznym.

Zbudują hospicjum stacjonarne

Prezes Boniecki informuje także, że w tym roku Stowarzyszenie zamierza rozpocząć działania mające na celu utworzenie hospicjum stacjonarnego. – Będzie ono uzupełnieniem Hospicjum Domowego. W naszym mieście nie ma jeszcze takiej placówki. Jest bardzo potrzebna, społeczeństwo się starzeje, przybywa osób z chorobami nowotworowymi. Coraz częściej zdarza się, że rodzina nie jest w stanie w domu opiekować się samodzielnie ciężko chorą osobą. Dlatego aby zapewnić choremu godne życie potrzebne jest stacjonarne hospicjum z pełną i fachową kadrą medyczną – mówi Boniecki.
W tym roku Stowarzyszenie planuje dopiąć wszystkie sprawy formalne. Budowa obiektu miałaby się rozpocząć w 2018 roku, jeśli tylko udałoby się zebrać na nią pieniądze. Stowarzyszenie planuje je pozyskać z unii, ministerstwa, a także ze zbiórek publicznych.(mg)