Rozpoczęli rok Koguta

1 stycznia prawie cały świat przywitał nowy rok. Z kolei Chiny, zgodnie ze swoją tradycją, witały go w miniony weekend. Z tej okazji w piątek, 27 stycznia, na Wydziale Politologii UMCS odbył się wykład poświęcony temu wydarzeniu, prowadzony przez Tinsey Huang z Tajwanu.
Chiński Nowy Rok jest nazywany także Świętem Wiosny. To najważniejsze wydarzenie w chińskim kalendarzu. Zwykle przypada na przełom stycznia i lutego. Tym razem obchodzono go 28 stycznia i rozpoczął on rok Koguta. Święto Wiosny trwa jednak znacznie dłużej niż jeden dzień, bo aż 15 dni i kończy się Świętem Latarni.
Także UMCS zaangażował się w celebrowanie ćhińskiego Nowego Roku. W miniony piątek na wydziale politologii odbył się wykład przybliżający lublinianom specyfikę tego święta. Poruszone zostały tematy dotyczące m.in. tradycji, zwyczajów, chińskich znaków zodiaku czy legend itp. Barwnie opowiadała o nich Tinsey Huang. Przygotowania do Nowego Roku zaczynają się wielkimi porządkami w domach już ósmego dnia ostatniego miesiąca kończącego się roku. Goście na spotkaniu dowiedzieli się, co dokładnie jedzą Chińczycy, jak przyozdabiają swoje domy i o tym, że kolor czerwony, który jest barwą tego święta, jest istotny, ponieważ to dla nich kolor szczęścia itp. W trakcie tego święta większość Chińczyków zgodnie z tradycją ubiera się właśnie na czerwono.

Podczas uroczystych kolacji zbiera się całą rodzina, żeby oddać hołd przodkom. Istnieje mnóstwo tradycji i zwyczajów związanych z tym świętem. Podczas spotkania na wydziale politologii wspomniano także o zwyczaju wymieniania się czerwonymi kopertami z pieniędzmi. Dla mieszkańców np. Tajwanu spędzanie czasu z rodziną jest bardzo ważne. Cała rodzina razem wychodzi na ulice miasta, żeby wspólnie oglądać pokazy fajerwerków, składać życzenia sąsiadom, jak i obcym ludziom. Po powrocie do domu składają ofiarę przodkom i zasiadają do kolacji. Odbywają się także znane na całym świecie parady i korowody z olbrzymimi kolorowymi smokami. Także na wydziale UMCS-u została podtrzymana ta tradycja. Jeden z takich smoków zapraszał kilka dni wcześniej studentów na spotkanie. Joanna Niećko