Rozpracowali fałszywych wnuczków

W akcję włączyli się znani świdniczanie i lublinianie

Seniorzy to grupa społeczna najbardziej narażona na próby oszustw i wyłudzeń. Żerując na ich ufności i naturalnej potrzebie pomagania oszuści pozbawiają ich oszczędności metodą „na wnuczka” albo „na policjanta”. By świdniccy seniorzy czuli się bezpieczniej, Starostwo Powiatowe w Świdniku wspólnie z policją i PCEZ w Świdniku zorganizowało spotkanie „Bezpieczny senior”.


W trakcie spotkania, które odbyło się w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku seniorom przypomniano podstawowe zasady bezpieczeństwa i sposoby przeciwdziałania wykorzystywaniu osób starszych. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawicie policji oraz Ewa Dados, dziennikarka Radia Lublin znana z akcji społecznych i działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, nie tylko seniorów.
– Potrzeba właśnie takich inicjatyw, podczas którym możemy się spotkać osobiście i rozmawiać o zagrożeniach. Oszuści są coraz bardziej pomysłowi. Wykorzystują różne metody, nie tylko „na wnuczka” czy „na policjanta” – mówi Waldemar Dziedzic z KWP w Lublinie, który poprowadził wykład na temat prewencji procedur zachowań w sytuacji zagrożenia.

– To ważne, by głośno mówić o zagrożeniach, na które szczególnie narażone są osoby starsze. To już kolejna grupa osób, które chcemy przeszkolić. Od lat prowadzę szkolenia dla pań w ramach programu „Bezpieczna kobieta”, dzięki któremu panie uczą się jak się bronić i działać w sytuacjach podwyższonego stresu – dodaje Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki, który od lat prowadzi akcję „Bezpieczna kobieta”, która w tym roku połączona została z akcjami „Bezpieczny senior” i „Bezpieczny student”. (w)